Jak wygląda współpraca z doradcą kredytowym?

W dzisiejszych czasach kredyt jest sposobem na finansowanie wielu, różnego rodzaju wydatków. Zakup samochodu, mieszkania, wakacyjny wyjazd czy nowe inwestycje w firmie często nie miałyby miejsca, gdyby nie pieniądze pochodzące z kredytu. Niemniej jednak samodzielne wybieranie konkretnej oferty i podpisywanie z bankiem umowy jest ryzykowne. O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z doradcą kredytowym.

Czym dokładnie jest doradztwo kredytowe?

Doradca kredytowy zajmuje się szeroko pojętą pomocą, jakiej potrzebują potencjalni kredytobiorcy. Pomoc ta dotyczy między innymi wyboru najkorzystniejsze oferty czy sprawdzeniu poszczególnych zapisów umowy kredytowej. Niemniej jednak praca doradcy kredytowego zaczyna się od wysłuchania potrzeb i wymagań klienta. Następnie ocenia on zdolność kredytową klienta. Jest to kluczowy czynnik, który decyduje o tym, o jaką kwotę kredytu mogłaby ubiegać się konkretna osoba. Na wysoką zdolność kredytową wpływ ma wiele czynników, dlatego doradca kredytowy może doradzić, co zrobić, aby bank lepiej ocenił swojego potencjalnego klienta. Oczywiście, doradca kredytowy może również pomóc osobom, które już posiadają zobowiązanie bądź zobowiązania kredytowe. Przykładowo, negocjuje on rozłożenie spłaty kredytu na większą ilość rat (a tym samym zmniejszenie wysokości miesięcznej raty) bądź pomaga dobrać ofertę kredytu konsolidacyjnego.

Jak wygląda współpraca z doradcą kredytowym?

Zasadniczo doradca kredytowy może kontaktować się ze swoim klientem na dwa sposoby - albo osobiście, w siedzibie swojego biura, albo poprzez kanały zdalne. Druga możliwość cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Niemniej jednak bez względu na formę współpracy, doradca zawsze wsłuchuje się w potrzeby, wymagania, a także możliwości swojego klienta. Należy więc postawić na szczerość - tylko na podstawie rzetelnych informacji doradca kredytowy będzie mógł nam pomóc. Specjalista może wymagać przedstawienia dokumentacji, na podstawie której dokona on wstępnej oceny zdolności kredytowej. Powodem jest fakt, iż klienci często nie są w stanie podać właściwych danych, na przykład dotyczących średniego wynagrodzenia za poprzednie miesiące. Tymczasem te pozornie mało istotne elementy okazują się być niezmiernie ważne w procesie oceny zdolności kredytowej. Doradca, na podstawie wywiadu i dokumentów, dobierze także najkorzystniejszą ofertę kredytową. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że decyzja o skorzystaniu z propozycji konkretnego banku należy do klienta. W końcowym etapie doradca kredytowy ocenia, czy umowa kredytu nie zawiera zapisów, które mogłyby działać na szkodę klienta. Generalnie na tym etapie większość klientów kończy współpracę z doradcą, lecz niektórzy mogą zostać zmuszeni do tego, aby wrócić po poradę. Dotyczy to sytuacji, w której kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać rat kredytu w ustalone wysokości, zaciągnie kolejne zobowiązania i będzie chciał połączyć je w jedno, będzie chciał zaciągnąć nowy kredyt.