Kiedy alkomat nie pokazuje prawidłowego wyniku

Świadomość kierowców i innych uczestników ruchu jest dziś na tyle duża, że praktycznie każdy może mieć alkomat do użytku prywatnego o bardzo dobrych parametrach i w przystępnej cenie. Sprawdzanie stanu trzeźwości nie jest już niczym, co mogło by zdziwić otoczenie, a wręcz może stanowić ciekawostkę i z pewnością więcej osób chętnie sprawdzi swój stan trzeźwości po udanym spotkaniu towarzyskim. Panuje jednak opinia, że alkomaty nie są dokładne, w związku z tym nie można ufać wynikom jakie otrzymujemy. Nic bardziej mylnego. Zapraszamy do lektury o przyczynach nieprawidłowych wyników uzyskiwanych przez alkomat.

Alkomat bez kalibracji

Wiele osób kupując alkomat nie zdaje sobie sprawy z tego, że urządzenie należy kalibrować co minimum 6 lub 12 miesięcy. Wszystko zależy od zaleceń producenta. Kalibracja powinna być również wykonana po określnej licznie testów. Można ją wykonać samemu zgodnie z instrukcją lub oddać do profesjonalnego serwisu tylu neomaniak.pl. Alkomat, który nie przechodzi kalibracji systematycznie może przyczynić się do poważnych konsekwencji, gdyż korzystając z niego po spożyciu alkoholu i zawierzając jego nieprawidłowemu wynikowi możemy się narazić się na spowodowanie wypadku, kolizji, a co za tym idzie nawet utratę prawa jazdy. Tylko regularna kalibracja dale doskonałą czułość urządzenia i pozwala na zawierzenie wynikowi.

Pewne źródło zakupu

W chwili, kiedy alkomaty stały się bardziej popularne wśród osób prywatnych, powstało wiele sklepów stacjonarnych i internetowych, które oferują alkomaty z niepewnych źródeł, często bez gwarancji producenta, bez możliwości kalibracji, bez możliwości dokupienia standardowych ustników lub części serwisowych. Należy ustrzegać się takich źródeł, gdyż nie możemy mieć pewności że urządzenie wskaże prawidłowy wynik. Dodatkowo możemy się narazić na niepotrzebne dodatkowe koszty związane z naprawą, serwisem lub zakupem całkowicie nowego alkomatu. Wystrzegajmy się wiec zakupu alkomatów w promocyjnych cenach na bazarach i u sprzedawców bez podstawowej wiedzy na temat tych urządzeń.

Brak podstawowej wiedzy użytkownika

Podstawowym błędem właścicieli alkomatów jest przede wszystkim nieprawidłowe przechowywanie urządzenia. Wśród kierowców zawodowych często można się spotkać z sytuacją, kiedy alkomat jest rzucony gdzieś na przednią szybę samochód i pozostaje tam w czasie największych upałów. Alkomat w tym momencie traci całkowicie swoje zastosowanie i konieczne jest przeprowadzenie kalibracji.

Alkomatu nie można również używać zaraz po spożyciu alkoholu, gdyż wyniki nie będą wskazywały realnych wartości w wydychanym powietrzu. Natomiast nie jest to już wada techniczna alkomatu, lecz błąd zrobiony przez użytkownika, który prawdopodobnie nie przeczytał instrukcji obsługi. Najlepszy odstęp czasowy między dwoma dmuchnięciami to około 10 minut.