Agrotkanina jako najlepszy materiał do ściółkowania w Twoim ogrodzie!

Ściółkowanie to prosty zabieg polegający na pokrywaniu gleby różnego rodzaju środkami, naturalnymi i syntetycznymi, w celu zmniejszenia parowania wody, niedopuszczenia do rozwoju chwastów oraz zapobieżenia erozji wodnej i wietrznej. Ściółkowanie wspomaga wzrost roślin, ułatwiając jednocześnie ich pielęgnację. 

Zacznijmy od początku - czym jest agrotkanina? 

Agrotkanina, czyli inaczej mata ściółkująca, jest to materiał wykonany ze specjalnych nitek polipropylenowych, które są bardzo mocne i mogą przetrwać wiele lat. Agrotkanina występuje w różnych kolorach: czarnym, brązowym, zielonym lub białym, a także w różnej gramaturze. Posiada stabilizację UV, która przedłuża żywotność tkaniny. Wykorzystywana do tej pory głównie w architekturze krajobrazu, staje się dziś coraz częściej stosowanym produktem w ogrodnictwie, sadownictwie, warzywnictwie, leśnictwie i rolnictwie. Warto wspomnieć, że agrotkanina jest chemicznie obojętna dla gleby i nie ulega biodegradacji. Jest też odporna na działanie mikroorganizmów, dzięki czemu nie pleśnieje ani nie gnije, co oznacza, że jest idealnym wyborem w uprawach roślin ozdobnych oraz jadalnych. Pamiętajmy również że agrotkanina jest o wiele bardziej wytrzymała niż agrowłóknina, a co za tym idzie -  o wiele lepiej zapewnia odpowiednią wilgotność podłoża, przyspieszając rozkwit zasadzonych roślin.

W ogrodzie przydadzą się również produkty z wikliny takie jak maty czy płoty. Wszystkie te produkty znajdziesz bezpośrednio u polskiego producenta na stronie  https://ogrodzeniawiklinowe.pl/

Agrotkanina a kora drzewna — czyli odwieczna wojna natury z dziełem człowieka

Do ściółkowania wykorzystywać można różne materiały: naturalne (np. kory sosnowej, słomy, igliwia lub torfu) lub syntetyczne. Z tych drugich popularnie stosowana i polecana przez specjalistów ogrodnictwa, sadownictwa czy leśnictwa jest właśnie agrotkanina. W przypadku naturalnych sposobów ściółkowania zawsze znajdzie się jakieś “ale” : trociny rozkładając się na powierzchni pobierają z gleby azot, zubożając tym samym jej wierzchnią warstwę; liście wyglądają nieestetycznie na rabacie, dlatego są rzadko wykorzystywane; kora (na przykład sosnowa) zakwasza podłoże, zaś bukowa ma odczyn zasadowy. Czym w takim razie agrotkanina jest lepsza od naturalnych środków? Jednym z najważniejszych powodów na pewno jest fakt, że nie szkodzi glebie, będąc dla niej chemicznie obojętną, dodatkowo przepuszcza w głąb podłoża wodę i składniki mineralne przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wilgotności gleby oraz jest znacznie skuteczniejsza niż naturalne, standardowe metody ściółkowania liśćmi lub korą w walce z chwastami.

Wysoka gramatura włókien agrotkaniny, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, umożliwia rozkładanie na jej powierzchni kamieni, grysu czy żwiru. Powierzchnia agrotkaniny wyposażona jest w wyraźnie zaznaczone linie, które ułatwiają rozplanowania miejsc, w których chcemy posadzić poszczególne rośliny. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie zrobienia przypadkowych rozcięć, które z czasem mogą być doskonałym miejscem dla rozwoju chwastów. A tego właśnie najbardziej chcemy uniknąć, prawda? 

Mata ściółkująca - warto? 

Podsumowując, agrotkanina jest wytrzymałym materiałem idealnym do ściółkowania w każdym ogrodzie - od małej grządki truskawek, po najbardziej wymagających ogrodników. Jest również o wiele lepszą opcją niż naturalne sposoby ściółkowania dzięki swojej skuteczności w walce z chwastami jak i neutralnością dla gleby. Utrzymuje pod powierzchnią odpowiednią temperaturę i wilgotność podłoża, a także pomaga w szybszym nagrzewaniu się gleby, przyczyniając się do lepszego rozwoju korzeni, szybszego wzrostu roślin, a w przypadku roślin użytkowych – większych plonów.