Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Panele fotowoltaiczne we Wrocławiu. Jak prawidłowo dobrać moc instalacji?

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków PV w Europie. Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i prawdopodobnie będzie rosnąć wraz z wprowadzaniem kolejnych podwyżek cen energii. Pamiętajmy natomiast, że warunkiem obniżenia czy wręcz wyzerowania rachunków za prąd jest prawidłowe dobranie mocy instalacji PV do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Chcesz zainwestować w panele fotowoltaiczne we Wrocławiu? To musisz wiedzieć.

Jak dobiera się moc ogniw fotowoltaicznych?

Zgodnie „ze sztuką” należy tutaj uwzględnić aktualne zużycie prądu w gospodarstwie domowym, a następnie zwiększyć moc proponowanej instalacji o około 20 proc. Przykładowo: jeśli obecnie gospodarstwo kupuje w ciągu roku 4000 kWh energii elektrycznej, to optymalna będzie tutaj instalacja o mocy 4,8 kW.

20-procentowa nadwyżka ma związek z wciąż obowiązującym w Polsce systemem opustów. Wprowadzając do sieci nieskonsumowany w gospodarstwie prąd, możemy odebrać z niej tylko 80% energii (czyli za każdą 1 kWh prądu odbieramy 0,8 kWh).

Jest to jednak mocno uproszczony schemat. Na dobór instalacji PV wpływ ma również szereg innych czynników, jak chociażby kąt nachylenia dachu, powierzchnia połaci dachowej, miejsce montażu paneli fotowoltaicznych czy skierowanie budynku względem stron świata.

Za mała instalacja OZE? Przyzwyczaj się do rachunków

Wielu inwestorów celowo zaniża moc paneli PV, ponieważ dzięki temu maleje koszt instalacji fotowoltaicznej. Warto jednak dobrze się nad tym zastanowić. To, że dziś zaoszczędzimy kilka tysięcy złotych nie będzie mieć znaczenia w perspektywie kolejnych 20-25 lat (tyle minimum powinna wytrzymać dobra instalacja). Po jakimś czasie inwestor nie będzie już pamiętać, ile tak naprawdę zapłacił za instalację PV. Problemem pozostaną natomiast wciąż wysokie rachunki za prąd.

Scenariusz, w którym najpierw zainwestowaliśmy sporą sumę w instalację OZE, a następnie i tak musimy kupować sporą ilość drożejącego prądu z zakładu energetycznego, jest bardzo frustrujący. Dlatego radzimy, aby nie zaniżać sztucznie mocy instalacji, ale dobrać ją zgodnie z realnym zapotrzebowaniem na energię w gospodarstwie domowym.

Jest to o tyle uzasadnione, że przecież w Polsce wciąż działają atrakcyjne programy dofinansowania do fotowoltaiki, na czele z „Moim Prądem”.

Za duża instalacja fotowoltaiczna. Niepotrzebny koszt

Rozsądne przewymiarowanie instalacji PV, które wykonawca potrafi rzeczowo uzasadnić, nie stanowi żadnego problemu – robi się to również wtedy, gdy inwestor zakłada wzrost zapotrzebowania na energię w przyszłości, na przykład w związku z planowanym montażem klimatyzacji czy pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Zupełnie innym przypadkiem jest natomiast sytuacja, w której wykonawca celowo i ponadnormatywnie zawyża moc instalacji, aby po prostu sprzedać klientowi droższy produkt wraz z usługą montażu. Trzeba na to bardzo uważać. Na rynku są też firmy, które dysponują dużymi zapasami elementów systemu fotowoltaicznego i sprzedają je wszystkim klientom, niezależnie od realnych potrzeb danego gospodarstwa.

Za duża instalacja fotowoltaiczna będzie nie tylko znacznie droższa w zakupie, ale też zwrot z tej inwestycji nastąpi zdecydowanie później.

Profesjonalny dobór mocy instalacji zaczyna się od audytu

Jeśli odbyłeś już kilka spotkań z przedstawicielami różnych firm montujących panele fotowoltaiczne we Wrocławiu i regionie, co za każdym razem kończyło się „dobraniem” instalacji w ciągu 5 minut, to lepiej zachowaj ostrożność. Nie ma to nic wspólnego z profesjonalnym działaniem.

Dobór instalacji PV musi zostać poprzedzony rzetelnym audytem, w ramach którego doradca techniczny nie tylko przeanalizuje wysokość Twoich rachunków za prąd, ale też weźmie pod uwagę lokalizację budynku, jego otoczenie, ewentualne przeszkody mogące rzucać cień na panele oraz prognozowany wzrost zużycia energii w przyszłości. Dopiero na tej podstawie można zaproponować klientowi instalację o odpowiedniej mocy.

Taki bezpłatny audyt możesz zamówić na stronie internetowej https://sunforyou.pl/. Sun For You to jedna z najbardziej renomowanych firm zajmujących się projektowaniem i montażem fotowoltaiki w województwie dolnośląskim.