Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

W 2023 r. zostanie zakończona budowa Osi Zachodniej, która domknie obwodnicę Leśnicy. Trwają intensywne prace w kilku miejscach.

  • Za kilka miesięcy tramwaje pojadą po nowym torowisku przesuniętym w lewą stronę - w głąb pola

    Za kilka miesięcy tramwaje pojadą po nowym torowisku przesuniętym w lewą stronę - w głąb pola /fot. BP


Oś Zachodnia składa się z dwóch projektów – przebudowy ul. Kosmonautów na odcinku od kąpieliska Glinianki do skrzyżowania z ul. Fieldorfa (2,2 km) oraz budowy alei Stabłowickiej.

Czytaj więcej: Rusza budowa Osi Zachodniej. Umowa podpisana

Aleja Stabłowicka połączy obwodnicę Leśnicy z ul. Kosmonautów

– Budowa al. Stabłowickiej rozpocznie się przy al Kaczorowskiego. Droga połączy obwodnicę Leśnicy z ul. Kosmonautów. Za nami pierwsze prace ziemne przy budowie drogi do ul. Jerzmanowskiej. Powstają mury oporowe pod nasyp, który poprowadzi nas do 143 m wiaduktu nad torami kolejowymi – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

To uczęszczana linia kolejowa do Legnicy, którą kursuje wiele pociągów towarowych i pasażerskich. Dzięki wiaduktowi przejazd będzie płynny bez potrzeby stania na rogatkach. Budowa wiaduktów nad torami kolejowymi, gdzie nie można wyłączyć ruchu pociągów, jest skomplikowanym przedsięwzięciem.

Wiadukt poprowadzi ruch do ul. Halickiej i Żernickiej, gdzie powstanie rondo.

Aleja Stabłowicka połączy obwodnicę Leśnicy z ul. Kosmonautów

Przy ul. Halickiej powstanie rondo /fot. BP

Nowe torowisko na ulicy Kosmonautów

Drugim newralgicznym miejscem jest ul. Kosmonautów, gdzie powstanie nowe zielone torowisko po południowej stronie drogi (bliżej budowanego szpitala onkologicznego). Wrocławskie Inwestycje zapowiadają, że ruch tramwajowy na nowe tory od Glinianek do ul. Fieldorfa zostanie przeniesiony w pierwszym kwartale 2022 r. Wtedy czasowo nie będą jeździć tramwaje.

– Najpierw wybudujemy torowisko, przełożymy ruch tramwajów na stronę południową, a potem rozbierzemy stare tory. W ich miejscu powstanie dwupasmowa jezdnia, która będzie docelowa dla ruchu do centrum miasta od szpitala przy ul. Fieldorfa. Następnie ruch z obecnie użytkowanej jezdni zostanie czasowo przepuszczony na nową jezdnię i rozpocznie się przebudowa dzisiejszej osi ul. Kosmonautów. W ten sposób ruch zostanie zachowany na newralgicznej trasie wylotowej ze Środy Śląskiej i Lubina – tłumaczy Świercz.

Natomiast na wysokości nowego szpitala onkologicznego powstaje pętla autobusowa.

Nowe torowisko na ulicy Kosmonautów

Tędy będzie przebiegać trasa nowego zielonego torowiska /fot. BP

– Prace w tym miejscu są zaawansowane. Trwa korytowanie i układamy krawężniki. Pętla bedzie jednym z pierwszych etapów realizacji Osi Zachodniej – dodaje Świercz.

Przy ul. Fieldorfa mieści się szpital wojewódzki im. Marciniaka, a obok rozpoczęła się budowa szpitala onkologicznego, który od 2025 r. ma przyjąć 30 tys. pacjentów rocznie. Obok powstanie pętla autobusowa.

Wrocławskie Inwestycje podkreślają, że szpitale potrzebują dobrej komunikacji. Dlatego od skrzyżowania ul. Fieldorfa i Kosmonautów w kierunku Stadionu Wrocław jezdnia będzie dwupasmowa. To oznacza, że kierowcy będą mieć do dyspozycji dwa pasy ruchu aż do samego centrum miasta.