Wrocławskie MPK ogłosiło przetarg na 11 niskopodłogowych, przegubowych autobusów elektrycznych. Powstaną do nich również stacje ładowania. Bezemisyjne pojazdy mają obsługiwać linię K.

  • Autobusy elektryczne we Wrocławiu. Oprócz nowych autobusów zajezdnia przy ul. Obornickiej zostanie wyposażona w systemy ładowania

    Oprócz nowych autobusów zajezdnia przy ul. Obornickiej zostanie wyposażona w systemy ładowania. fot. MPK Wrocław


Na oferty dostawy autobusów MPK czeka do końca listopada. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszych, zamówionych pojazdów miejski przewoźnik spodziewa się w ciągu szesnastu miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą.

Czytaj więcej: Specjalny autobus dla pracowników i studentów szpitala

– Kupujemy autobusy elektryczne dla wrocławianek i wrocławian, ale myślimy już także o nabyciu autobusów wodorowych. Z dużą determinacją zmieniamy oblicze wrocławskiego taboru. Doprowadziliśmy m.in. do tego, że nasza flota autobusowa należy do najmłodszych w kraju. Jeżeli chodzi o elektryczne pojazdy, to kupujemy także tramwaje. 46 sztuk właśnie powstaje, na kolejne - nawet 40 sztuk - trwa przetarg – zwraca uwagę prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Mamy prawdziwą ekologiczną, taborową rewolucję – dodaje.

W pakiecie stacje ładowania i szkolenia 

Prócz samych pojazdów przetarg obejmuje również instalację systemu ładowania. Wyłoniony dostawca będzie musiał urządzić na pętli przy ul. Kamieńskiego stanowisko szybkiego ładowania o mocy 400 kW. System zarówno szybkiego, jak i wolnego ładowania ma natomiast powstać w zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej. Do tego dojdą szkolenia dla kierowców i mechaników. Na to zadanie jest osobny przetarg. Tu oferty mogą wpływać do 18 listopada. Jak zapowiada miejski przewoźnik, nie tylko cena będzie brana pod uwagę przy wyborze ofert.

– Cena będzie tylko jednym z kryteriów wyboru zwycięzcy przetargu. Komisja przetargowa weźmie pod uwagę m.in. okres gwarancji (osobno na baterie, ładowarki i same autobusy) czy obecność systemów poprawiających bezpieczeństwo jazdy – czytamy w komunikacie MPK.

Zakupy z dofinansowaniem

Inwestycja jest możliwa dzięki umowie na dofinansowanie w kwocie około 46 milionów złotych, którą MPK Wrocław pod koniec września podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Będą to pierwsze autobusy bezemisyjne na regularnych liniach we Wrocławiu. Nowe autobusy to mniej zanieczyszczeń na ulicach miasta. Projekt MPK we Wrocławiu ma być zrealizowany do 30 kwietnia 2024 r.

Czytaj więcej: Jest umowa na dofinansowanie zakupu elektrycznych autobusów