Kucharz – opis zawodu

Kucharz w swojej pracy zajmuje się w sposób zarobkowy przygotowywaniem posiłków i potraw. Może specjalizować się w rozmaitych typach tych posiłków, rodzajach kuchni czy nawet stosować techniki artystyczne lub food designerskie. Mogą być to wszystkie posiłki, które serwuje klasyczna gastronomia – fast food, dania obiadowe, dania wykwintne, desery (w tym przydałyby się także uprawnienia i warsztat zawodowy cukiernika), napoje albo żywność bardziej wyszukana – wegańska lub pozbawiona dodatków soli. Najczęściej kucharz wykonuje już zdefiniowane w ofercie lokalu dania, ale może też pokusić się o własne propozycje. Szczególnie cenni są szefowie kuchni, którzy nadzorują pracę zespołu kucharzy w większej restauracji oraz posiadają swoje własne unikalne receptury. Oprócz tego dbać musi o stan techniczny urządzeń kuchennych, dokonywać lub zlecać naprawy oraz dbać o zachowywanie czystości i porządku na stanowisku pracy.

Kucharz – wymagania zawodowe

Podstawową kompetencją w tym zawodzie jest oczywiście talent i pasja do gotowania i przyrządzania potraw. Nie wystarcza jednak robić tego w sposób poprawny. To zajęcie usługowe, w którym liczy się wyjątkowość oraz własne pomysły. Wskazane jest wyjątkowe poczucie smaku, kreatywność w doborze składników i przypraw. A przy tym pewna wiedza na temat tendencji konsumenckich i w miarę uśrednionego gustu potencjalnych klientów. Oraz praktyka. Przygotowanie zawodowe zdobyć można już w szkole średniej – zarówno w szkole branżowej w zawodzie kucharz oraz w technikum gastronomicznym lub jako szkoła policealna. Istnieje możliwość poszerzenia warsztatu zawodowego na studiach dotyczących technologii żywności czy food designu. Niezbędne jest też wyrobienie sobie książeczki sanepidowskiej oraz poddawanie się regularnym badaniom. Zdecydowanie przeciwwskazaniem są alergie, choroby skóry, problemy z utrzymywaniem równowagi czy ryzyko choroby zakaźnej lub bakteryjnej. Dobry kucharz potrafi organizować swoją pracę, być zdyscyplinowanym, dyspozycyjnym, współdziałać w zespole, wykazywać się obowiązkowością i zręcznością manualną.

Więcej o tym jak zostać kucharzem przeczytaj na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-kucharzem/.

Kucharz – warunki pracy

Najczęściej pracuje się w kuchniach na zapleczu restauracji czy innej gastronomii. To środowisko często gwarne, nieco zaparowane, w którym ma się kontakt z ostrymi narzędziami i mokrymi posadzkami. Praca ma charakter zmianowy i odbywa się także w weekendy i niektóre święta.

Kucharz – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie znaleźć można we wszystkich firmach i punktach gastronomicznych. Po kilku latach doświadczenia i wyrabiania sobie renomy można pomyśleć o założeniu własnej działalności. Lub dorabiać sobie uczestnicząc w zapleczu cateringowym festiwali, konferencji czy innych wydarzeń okolicznościowych. Zarobki kucharza zaczynają się od 3000 zł brutto a mogą sięgać nawet dziesięciokrotności tej sumy.