UM Wrocław: Rura ciepłownicza zniknęła z mostu Pomorskiego
Most Pomorski Południowy wybudowano w latach 1904-1905 r. Kilkadziesiąt lat później, w 1958 r. zamontowano na nim rurę ciepłowniczą. Przez pół wieku zakrywała balustrady, które skrywały tajemnice. Mowa o blisko 70 maszkaronach, rzeźbiarskim motywie dekoracyjnym zdobiącym most. Odkryto je przy okazji rozpoczętego w 2020 remontu generalnego przepraw w centrum miasta.
Rozpiera nas duma. To historyczny moment dla zabytkowej przeprawy mostu Południowego Pomorskiego. Rury ciepłownicze przez kilkadziesiąt lat szpeciły tę piękną przeprawę zauważa Wojciech Kaim z Wrocławskich Inwestycji.
Ważące w sumie 32 tony rury ciepłownicze zniknęły z oczu wrocławian 12 listopada.
Bezpośrednie przygotowania trwały dwa tygodnie. Czekaliśmy na okno pogodowe nie mogło być wietrznie i deszczowo podkreśla Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji. W czwartek 11 listopada zapadła szybka decyzja o demontażu ok. 160-metrowej rury dzień później. Ściągnięto warstwę izolacyjną z rury, a tę podzielono na 10-metrowe fragmenty, które zapięto w specjalne pasy podpięte do dźwigu. Następnie spawacz przepalał materiał, a dźwig podnosił część rury. Teraz elementy zostaną wywiezione na składowisko.
Likwidacja rur nie byłaby możliwa bez wielomiesięcznych prac pod dnem Odry, gdzie wykonano przewiert i stworzono dwa mikrotunele o długości ponad 140 m. Komory startowe mikrotuneli powstały na głębokości 16,5 m. Następnie umieszczono tam nowe rury ciepłownicze, którędy od końca października płynie już ciepło do mieszkańców.
Bez przewiertu pod dnem Odry demontaż rury z mostu nie byłby możliwy zaznacza Nowak.
Wcześniej wzmocniono konstrukcję mostu tysiącami pakerów iniekcyjnych. To szpikulce, które wbija się i wwierca w konstrukcję, a następnie wpuszcza substancję wypełniającą szczeliny. Dzięki temu cegła staje się twardsza, a sama przeprawa stabilniejsza.
Koszt przebudowy trzech mostów Pomorskich wyniesie ok. 70 mln złotych. Prace muszą zakończyć się do marca 2023 r.
Urząd Miasta Wrocław, wroclaw.pl/rura-cieplownicza-zniknela-z-mostu-pomorskiego
Autor: krystian