Jak działają panele słoneczne?Panele fotowoltaiczne, nazywane czasami także panelami słonecznymi, są świetnym rozwiązaniem dla praktycznie każdego gospodarstwa domowego. Ich montaż jest w stanie wprowadzić do naszych codziennych finansów sporą oszczędność, związaną z opłatami za prąd. Chociaż to rozwiązanie jest coraz bardziej popularne w naszym kraju, wciąż wiele osób nie wie, w jaki sposób działają panele fotowoltaiczne. Właśnie dlatego dzisiaj rzucimy na tę kwestię nieco światła i odpowiemy na pytanie, jaka jest zasada ich pracy. Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika – jak działa odzyskiwanie energii z promieni słonecznych?

Fotowoltaika jest sposobem na oszczędność pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną, oraz niezwykle ekologicznym rozwiązaniem, które pozwala na ochronę naszej planety. Ich działanie polega na odzyskiwaniu energii pochodzącej z promieni słonecznych. W jaki sposób to działa?

Panele fotowoltaiczne składają się z pojedynczych modułów, które przeważnie łączy się w panele, żeby zwiększyć ich efektywność. Każdy z modułów zbudowany jest z kryształów krzemu, które pod wpływem padania na nie promieni słonecznych mogą rozpocząć reakcję chemiczną, pozwalającą na produkcję prądu.

Oczywiście samo wytworzenie prądu w module fotowoltaicznym to jedynie część całego procesu pozyskiwania prądu w ten sposób. Prąd powstały w modułach musi zostać jeszcze odpowiednio przetworzony i zmagazynowany. Za te zadania odpowiada inwerter fotowoltaiczny, który jest centralnym punktem całej instalacji.

Jego pierwszym zadaniem jest przerobienie prądu stałego produkowanego przez ogniwa na prąd zmienny, którego używa się w gniazdkach. Następnie nasz świeżo wytworzony prąd może zostać zmagazynowany, bądź trafić do elektrowni.

Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne będą opłacalne w jego domu, odpowiedź zazwyczaj będzie twierdząca. Pomijając pewne rzadko spotykane umiejscowienia domu, panele fotowoltaiczne z ogromnym powodzeniem odnajdą się na każdym dachu. Dlaczego warto o nich pomyśleć?

Podstawowym powodem, dla którego warto zastanowić się nad montażem instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, są mniejsze rachunki za energię, jakie może nam zagwarantować. Fotowoltaika jest w stanie nawet całkowicie pokryć zapotrzebowanie na prąd niewielkiego gospodarstwa domowego i ograniczyć część kosztów.

Kolejnym powodem, dzięki któremu fotowoltaika to dobry pomysł, to kwestia naszego środowiska naturalnego, o którym powinniśmy myśleć wszyscy. Musimy pamiętać o tym, że panele słoneczne korzystają z w pełni odnawialnych źródeł, więc są zdecydowanie bardziej ekologicznym sposobem na produkcję prądu, niż korzystanie z węgla.