Jakie są turnieje szachowe, rozgrywki między zawodnikami różnych klubów szachowych we Wrocławiu?

Szachy to jeden z najszlachetniejszych sportów. Rozgrywki prowadzone są na 64-polowej szachownicy, zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. We Wrocławiu działa wiele klubów szachowych, w których można nie tylko zdobywać wiedzę i umiejętności w tym zakresie, ale i mierzyć się z zawodnikami na podobnym poziomie. Jakie turnieje szachowe we Wrocławiu warto znać?

Gdzie grać w szachy we Wrocławiu? Kluby szachowe w mieście

Wrocław to ponad 600-tysięczne miasto, w którym działa wiele organizacji skupiających miłośników różnych sportów, w tym także szachów. Jakie są najsłynniejsze? Wrocławskie kluby szachowe znajdziesz przez KlubSzachowy.pl, my skupimy się na wymienieniu i scharakteryzowaniu 4 najbardziej znanych wszystkim miłośnikom tej gry.

Pierwszy z nich to Klub Szachowy Polonia Wrocław. Jego zawodnikami są utalentowani i utytułowani szachiści, którzy za sprawą swoich sukcesów już na zawsze wpiszą się w szachową historię Polski. W tym miejscu prężnie odbywają się zajęcia dla dzieci i dorosłych. Organizowane są także kursy instruktorskie. W klubie można wziąć udział w turniejach, które rozgrywane są w formule szachów szybkich i błyskawicznych. Liczone są one do rankingu FIDE.

Kolejny z klubów szachowych w stolicy Dolnego Śląska to Wrocławski Klub Szachowy HETMAN. Został założony w 1945 roku i może poszczycić się mianem najstarszego wrocławskiego klubu zrzeszającego miłośników tej gry. Zajmuje się on głównie organizowaniem turniejów szachowych.

Omawiając kluby szachowe z Wrocławia nie można zapomnieć o Klubie Szachowym KS AZS Wratislavia. Jego członkowie mogą udzielać się w 5 różnorodnych sekcjach, w tym właśnie szachowej. Nie tylko szkoli on zawodników, ale organizuje turnieje, które są możliwością do zmierzenia się z konkurentami z innych związków.

Na samym końcu warto wspomnieć także o MUKS MDK Śródmieście Wrocław. Zajęcia prowadzone są tu dla dzieci oraz dorosłych, którzy podzieleni na grupy zgodne z ich poziomem zaawansowania, by móc stale rozwijać swoje umiejętności w grze w szachy. Klub, podobnie jak poprzednicy, organizuje także turnieje.

Poruszając tematykę klubów szachowych we Wrocławiu, nie należy zapomnieć, że w tym mieście swoją siedzibę ma Dolnośląski Związek Szachowy.

Jakie turnieje szachowe odbywają się we Wrocławiu?

Ze względu na bogatą działalność klubów szachowych we Wrocławiu, w mieście organizowane jest wiele turniejów oraz rozgrywek pomiędzy zawodnikami. Na które warto zwrócić szczególną uwagę? Są to m.in.:

  • Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Adolfa Anderssena pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia – festiwal obędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku; w czasie jego trwania rozegrane zostanie 7 turniejów w zróżnicowanych formułach;
  • Turnieje Szachowe Wrocławskiego Krasnala, które organizowane są przez Klub Szachowy Polonia Wrocław, kierowany jest do najmłodszych szachistów;
  • Turnieje Czekoladkowe to kolejne z rozgrywek, które organizowane są myślą o dzieciach grających w szachy;
  • Cykl 4 Pór Roku to turnieje, które są cyklicznie organizowane przez wspomniany wcześniej KS AZS Wratislavia Wrocław;
  • Dolnośląska Liga Szachowa, której organizatorem jest Dolnośląski Związek Szachowy.