[AKTUALIZACJA] Tymczasowy areszt dla mężczyzny, który atakował kobiety w ostatnim czasie w centrum Wrocławia
Wczoraj publikowaliśmy komunikat dotyczący zatrzymania mężczyzny odpowiedzialnego za ataki na kobiety w centrum Wrocławia, a w nim prosiliśmy osoby dotknięte tego typu czynem, o kontakt z Komisariatem Policji Wrocław-Stare Miasto. Ta informacja jest nadal aktualna. Natomiast dzisiaj zgromadzony materiał dowodowy, nad którym policjanci pracowali od co najmniej kilku tygodni, ocenił wrocławski sąd podczas posiedzenia. Przychylił się on do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie 33-letniego podejrzanego, który usłyszał łącznie 5 zarzutów dotyczących uszkodzenia ciała oraz mienia, a także naruszenia nietykalności cielesnej. Podkreślić należy fakt, że również kilka tygodni wcześniej funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto przyjęli pierwsze zgłoszenia w tej sprawie.
Dzisiejsze posiedzenie aresztowe zakończyło się trzymiesięcznym aresztem dla mężczyzy podejrzanego o ataki na kobiety, do kórych dochodziło w ostanim czasie w centrum Wrocławia. Ponadto sąd uznał za zasadne, aby przyjąć kwalifikację występków o charakterze chuligańskim, co przyczynia się do możliwości zwiększenia sankcji karnej.
Niestety należy zauważyć, że mimo iż policjanci zajęli się tą sprawą niezwłocznie i wykonali szereg czynności od chwili powzięcia informacji w tym zakresie, to w przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe informacje jakoby dopiero po zainteresowaniu mediów sprawa została podjęta przez funkcjonariuszy, co jest nieprawdą. Takie informacje są krzywdzące dla policjantów, którzy wkładają wiele wysiłku i pracy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Poza tym zachodzą bardzo poważne zastrzeżenia co do zachowania zasad bezstronności, obiektywizmu i rzetelności osób powielających te informacje.
Wrocławscy policjanci każdej doby dbają o bezpieczeństwo mieszkańców miasta Wrocławia i powiatu wrocławskiego pełniąc służbę w 15 podległych komisariatach i 2 posterunkach. Realizują oni zadania o charakterze prewencyjnym i operacyjnym, przeprowadzając około 9 tys. interwencji miesięcznie. Zatrzymują m.in. około 600 sprawców różnych przestępstw, 300 osób poszukiwanych i eliminują z ruchu 150 pijanych kierowców. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo lokalnej społeczności.
Dlatego tak ważne dla policjantów jest każde zgłoszenie przekazane niezwłocznie i jego szczegóły, bo wtedy tylko mogą skutecznie i szybko namierzyć sprawcę lub osobę mającą związek z danym czynem zabronionym prawem lub ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa ogólnego. Gdy jednak informacje są przekazywane z dużym opóźnieniem lub nie zawierają pomocnych w działaniach informacji, funkcjonariusze muszą poświęcić więcej czasu na czynności zmierzające do zatrzymania sprawcy lub wyeliminowania danego problemu.
Tak było też i w opisanej sprawie. Choć policjanci zajęli się nią niezwłocznie, ale ilość informacji początkowo była niewielka, to skuteczne działania funkcjonariuszy przyniosły pożądane efekty w postaci zatrzymania podejrzanego mężczyzny i doprowadzenia przed wymiar sprawiedliwości. Nasz komunikat jest nadal aktualny i apel z prośbą o pomoc, ponieważ współpraca zawsze przynosi pozytywne efekty i wszyscy możemy mieć wpływ na bezpieczeństwo.
st. asp. Aleksandra Freus
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu