Tajemnicze grodzisko na Osobowicach: Ślady osad sprzed tysięcy lat (ZDJĘCIA)
Wzgórze na Osobowicach skrywa tajemnice, które sięgają tysięcy lat wstecz. Od czasów epoki brązu aż po dzisiejsze dni, miejsce to było świadkiem wielu wydarzeń i przemian kulturowych. Teraz, dzięki staraniom lokalnej społeczności, historia tego miejsca znów ożywa.
  1. Ślady osadnictwa sprzed tysięcy lat
  2. Znaleziska archeologiczne i ich znaczenie
  3. Historia kultu religijnego na wzgórzu
  4. Uroczysta inauguracja sanktuarium

W latach 60. XX wieku archeolodzy ponownie zbadali wzgórze na Osobowicach, odkrywając ślady kilku osad sprzed tysięcy lat. Znaleziska te potwierdziły wcześniejsze badania z lat 20. XX wieku, prowadzone przez niemieckich naukowców. Podczas wykopalisk odkryto m.in. paleniska, pozostałości wałów obronnych oraz gliniane naczynia i przedmioty z brązu.

Dr Dagmara Łaciak z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreśla, że niektóre z odkrytych artefaktów pochodzą z późnej epoki brązu, datowanej na okres między 900 a 750 r. p.n.e. Mimo to, dokładne określenie czasu zasiedlenia wzgórza wciąż pozostaje trudne.

W XIII wieku wzgórze znalazło się w rękach sióstr klarysek, które uprawiały tam winorośl. Wówczas zaczęły pojawiać się legendy o „Szańcach Szwedzkich”, choć przypisanie tych pozostałości wojskom szwedzkim z czasów wojny trzydziestoletniej okazało się błędne.

W XVIII wieku na wzgórzu umieszczono figurkę Matki Boskiej na starym dębie, co miało symbolicznie włączyć to miejsce w obrzędowość chrześcijańską. Kult tego miejsca rozpoczął się na dobre w 1724 roku, kiedy to doszło do cudownego uzdrowienia śpiewaka z klasztoru św. Mateusza we Wrocławiu. Od tego momentu wzgórze stało się celem pielgrzymek.

W 1824 roku, na zlecenie rodziny von Kornów, na wzgórzu wzniesiono murowaną kaplicę, zaprojektowaną przez Carla Ferdinanda Langhansa. Kaplica stała się nie tylko miejscem kultu, ale także popularnym miejscem wypoczynku dla wrocławskich elit.

W związku z nadchodzącymi rocznicami – 200-lecia budowy kaplicy i 300-lecia cudu uzdrowienia – kaplica została odrestaurowana, a figurka Matki Boskiej przeszła konserwację. Podczas prac odkryto, że pod sercem figurki znajduje się pocisk.

Dzięki staraniom proboszcza parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ks. Krzysztofa Jankowiaka, kaplica na wzgórzu została ustanowiona sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Osobowickiej. Uroczysta inauguracja sanktuarium odbędzie się 8 czerwca o godzinie 15. Sanktuarium jest dostępne dla odwiedzających przez cały czas, a wnętrza można zobaczyć przez szklane drzwi. Po wcześniejszym umówieniu się, istnieje możliwość wejścia do środka, wzięcia ślubu czy otrzymania odpustu.


Według informacji z: Urząd Miasta we Wrocławiu