Matura z polskiego rozszerzonego 2024: Co było na egzaminie? (Arkusze CKE)
Rozpoczęły się matury 2024! Uczniowie zmagają się z egzaminami, które potrwają do końca maja. Wielu z nich już przystąpiło do rozszerzonego egzaminu z języka polskiego, który odbył się w poniedziałek. Jakie były tematy?
  1. Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbyła się 20 maja.
  2. Egzaminy maturalne trwają od 7 do 25 maja.
  3. Wyniki matur 2024 zostaną ogłoszone 9 lipca.
  4. Przystąpienie do jednego egzaminu rozszerzonego jest obowiązkowe.

Tegoroczny maraton maturalny rozpoczął się 7 maja i potrwa aż do 25 maja. We Wrocławiu do egzaminów przystąpiło dokładnie 5 678 osób. Na początek przyszli absolwenci zdawali obowiązkowe egzaminy na poziomie podstawowym z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Aby uzyskać pozytywny wynik, maturzyści muszą zaliczyć te egzaminy na co najmniej 30 procent.

18 dni intensywnych zmagań z testami to dla wielu uczniów prawdziwe wyzwanie. Po zakończeniu egzaminów z wiedzy o społeczeństwie, języka niemieckiego, angielskiego, filozofii, biologii, matematyki, chemii oraz geografii, przyszła kolej na maturalny egzamin rozszerzony z języka polskiego. W całej Polsce przystąpiło do niego ponad 52 tysiące uczniów, co stanowi około 20 procent wszystkich maturzystów.

Egzamin rozszerzony z języka polskiego miał miejsce 20 maja o godzinie 9:00 i trwał 210 minut. Była to czwarta najpopularniejsza opcja wśród przedmiotów dodatkowych.

Harmonogram matur rozszerzonych jest napięty. 10 maja maturzyści zdawali wiedzę o społeczeństwie oraz język niemiecki, 13 maja - język angielski i filozofię, a 14 maja - biologię oraz język rosyjski. Kolejne dni przyniosły egzaminy z matematyki, chemii, geografii, historii oraz innych przedmiotów.

Uczniowie poznają wyniki swoich wysiłków 9 lipca 2024 roku. To ważna data, która zadecyduje o ich dalszej edukacyjnej przyszłości.

Przystąpienie do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowe, choć w tym przypadku nie ma progu zdawalności. Dodatkowo maturzyści muszą zdać egzaminy ustne z języka polskiego oraz obcego nowożytnego z wynikiem co najmniej 30 procent.

Warto wspomnieć, że matury to nie tylko testy pisemne. W ubiegłym tygodniu odwiedziliśmy uczniów III LO, którzy z zapałem przygotowywali się do egzaminów ustnych. Ich determinacja oraz wsparcie nauczycieli na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty.

Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów i życzymy powodzenia na kolejnych egzaminach!


Według informacji z: Urząd Miasta Wrocław