Ekologiczna farma warzywna na Swojczycach – nowa inicjatywa Uniwersytetu Przyrodniczego
Na Swojczycach powstała Miejska Farma, która ma na celu dostarczenie świeżych, ekologicznych warzyw do lokalnych żłobków, wspieranie osób potrzebujących oraz ochronę środowiska. To innowacyjny projekt, który jednoczy różne środowiska i instytucje we wspólnym celu.
  1. Farma wspiera dzieci, seniorów i uchodźców.
  2. Projekt oferuje szansę na nowy start dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  3. Wszystkie nadwyżki żywności są wykorzystywane.
  4. Innowacyjny model organizacji na skalę krajową.

Miejska Farma na Swojczycach to unikalny projekt, który łączy ekologiczną uprawę warzyw z pomocą społeczną i edukacją. Powstała na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego, a za jej funkcjonowanie odpowiadają eksperci z uczelni. Obecnie farma zajmuje 2,5 ha, ale planowane jest jej rozszerzenie do 30 ha.

Za transport warzyw do 16 wrocławskich żłobków odpowiada Fundacja Mniej Więcej, która korzysta z samochodów elektrycznych, aby ograniczyć emisję CO2. Fundacja zajmuje się również zagospodarowywaniem nadwyżek, które trafiają do osób potrzebujących wsparcia. „Na pewno się nie zmarnują: jesteśmy szefami kuchni i od dwóch lat we współpracy z miastem przygotowujemy codziennie około 200 posiłków dla osób, które potrzebują wsparcia, w tym wrocławskich seniorów i uchodźców” – mówi Tomasz Wencek z Fundacji Mniej Więcej.

Projekt Miejskiej Farmy to także szansa na nowy start dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Obecnie angażuje on 20 osób, które zdobywają nowe kompetencje, pracując w polu. Program ten jest realizowany we współpracy z Departamentem Spraw Społecznych i Wrocławskim Centrum Integracji.

Katarzyna Szymczak-Pominanowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM, podkreśla: „To, na co należy zwrócić uwagę, to szeroko pojęta cyrkularność tego projektu: zdrowe uprawy, w których produkcję zaangażowane są osoby wykluczone zawodowo, trafią na stoły wrocławskich żłobków, natomiast nadwyżki zagospodaruje partner NGO Fundacja Mniej Więcej. W ten sposób nic się nie zmarnuje. Będziemy też rozwijali strefę edukacyjną, do której wraz z naszym partnerem, firmą InPost, zaprosimy dzieci i młodzież szkolną. Nasz model organizacji farmy jest absolutnie innowacyjny na skalę krajową”.

Projekt realizowany jest przez Departament Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym oraz wieloma innymi instytucjami. Jego cele to nie tylko korzyści społeczne, ale także budowanie bezpieczeństwa żywnościowego, ochrona środowiska oraz edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Warto podkreślić, że inicjatywa ta przyciąga różne środowiska, łącząc siły w dążeniu do wspólnych celów i promując ideę zrównoważonego rozwoju na szeroką skalę. Miejska Farma, choć dopiero zaczyna swoją działalność, już teraz przynosi wymierne korzyści społeczności lokalnej i środowisku.


Na podst. UM Wrocław