Uwaga na fałszywe inwestycje: Wrocławianka straciła 180 000 zł
Internet staje się nie tylko miejscem codziennych zakupów i pracy, ale również polem działania dla oszustów. Przestępcy wykorzystują naiwność ludzi, oferując im szybki i łatwy zysk. Warto zachować ostrożność i nie dać się zwieść pozorom.
  1. Oszustwa inwestycyjne są coraz częstsze.
  2. Przestępcy wykorzystują techniki manipulacji.
  3. Używają narzędzi do zdalnego dostępu do komputerów.
  4. Przykłady oszustw z naszego regionu.

Ostatnie lata pokazały, jak łatwo można paść ofiarą oszustów działających w Internecie. Choć policja prowadzi liczne akcje informacyjne, wciąż dochodzi do przypadków, w których osoby tracą swoje oszczędności, wierząc w obietnice szybkich i pewnych zysków. Przykładem jest 47-letnia mieszkanka naszego miasta, która straciła blisko 180 000 zł na fałszywych inwestycjach.

Przestępcy często dzwonią z numerów, które wyglądają jak polskie stacjonarne telefony, np. +48 22 XXX XX XX. Numery te działają w ramach telefonii internetowej (VoIP) i mogą być używane przez każdego, z dowolnego miejsca na świecie. Taki numer ma wzbudzać zaufanie, ale próba oddzwonienia na niego zazwyczaj się nie powiedzie.

W jednym z przypadków, który miał miejsce w naszej okolicy, 76-letni mężczyzna został oszukany przez osobę podszywającą się pod przedstawiciela firmy inwestycyjnej zajmującej się kryptowalutami. Oszust namówił seniora na zainstalowanie programu do zdalnego dostępu do komputera i uzyskał dane do logowania do jego konta bankowego. W ten sposób ukradł kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Oszuści często proszą ofiary o zainstalowanie programów takich jak AnyDesk, które są legalne i używane przez specjalistów IT do zdalnej pomocy technicznej. Jednak przekazanie dostępu nieznanej osobie może prowadzić do przejęcia kontroli nad komputerem i kontem bankowym ofiary, co kończy się kradzieżą środków finansowych.

Jak uniknąć takich sytuacji? Pamiętajmy, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo. Zasada ograniczonego zaufania oraz poszerzanie wiedzy na temat działania przestępców mogą uchronić nas przed stratami. Zawsze weryfikujmy oferty inwestycyjne i nie udostępniajmy danych do logowania obcym osobom.

Mł. asp. Rafał Jarząb z Komendy Miejskiej Policji przypomina:

Pamiętajmy, że to my sami jesteśmy w pierwszej kolejności odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo i prawidłowe zabezpieczenie swojego mienia!

Warto dzielić się takimi informacjami z rodziną i znajomymi, aby zwiększyć świadomość na temat zagrożeń w sieci. Tylko wspólne działania mogą skutecznie przeciwdziałać oszustom internetowym.


Według informacji z: KMP Wrocław