Serial Czarna śmierć opowiada o epidemii ospy prawdziwej we Wrocławiu z 1963 roku

2 min czytania
Serial Czarna śmierć opowiada o epidemii ospy prawdziwej we Wrocławiu z 1963 roku


Wrocław na ekranie w nowym serialu, który przenosi widzów do dramatycznych wydarzeń sprzed ponad pół wieku. „Czarna śmierć” to produkcja, która odsłania kulisy epidemii ospy prawdziwej w naszym mieście i już jesienią zagości na antenie TVP.

  • Wrocław lat 60. w centrum uwagi dzięki serialowi o epidemii
  • Znani aktorzy i twórcy z Wrocławia przywracają pamięć o wydarzeniach

Wrocław lat 60. w centrum uwagi dzięki serialowi o epidemii

Serial składający się z siedmiu odcinków opowiada historię, która wydarzyła się w 1963 roku we Wrocławiu. Wszystko zaczyna się, gdy oficer służb bezpieczeństwa wraca z misji w Indiach i trafia do miejscowego szpitala. Niestety, początkowa diagnoza jego choroby jest błędna, co prowadzi do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się zakażenia. Pierwszą osobą dotkniętą epidemią zostaje córka jednej z salowych, która miała kontakt z oficerem podczas pobytu w placówce.

Choroba szybko zdobywa nowych nosicieli, a lekarze dopiero po kilku tygodniach rozpoznają ospę prawdziwą – groźną chorobę, która w Polsce była niemal całkowicie wyeliminowana dzięki szczepieniom. Władze miasta muszą podjąć radykalne kroki: tworzą izolatoria na Praczach Odrzańskich i Psim Polu oraz specjalny szpital w Szczodrem pod Wrocławiem. Miasto zostaje otoczone kordonem sanitarnym, a ruch pojazdów jest ograniczony przez kilka tygodni.

W efekcie epidemii zachorowało kilkaset osób, a siedem z nich straciło życie. Ta historia pełna napięcia i dramatyzmu teraz ożywa na ekranie dzięki zaangażowaniu lokalnych twórców.

Znani aktorzy i twórcy z Wrocławia przywracają pamięć o wydarzeniach

Za kamerą stanął Kuba Czeka – reżyser urodzony we Wrocławiu, absolwent katowickiej szkoły filmowej oraz szkoły mistrzowskiej Andrzeja Wajdy. Jego doświadczenie obejmuje takie produkcje jak „Infamia”, „Królewicz Olch” czy „Aniela”. Scenariusz do „Czarnej śmierci” napisali Piotr Derewenda i Wojciech Lepianka, a zdjęcia przygotował Wojciech Węgrzyn. Całość powstaje pod egidą Telewizji Polskiej.

W obsadzie znaleźli się m.in.: Anna Karczmarczyk, Ilona Ostrowska, Cezary Pazura, Tomasz Sapryk oraz młodzi aktorzy jak Marcin Sztabiński czy Oliwia Durczak. Premiera serialu zaplanowana jest na nadchodzącą jesień i już teraz wzbudza duże zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców Dolnego Śląska, jak i miłośników polskiej telewizji historycznej.

Na podst. UM Wrocław

Autor: krystian