Wrocław pamięta profesorów lwowskich rozstrzelanych na Wzgórzach Wuleckich

2 min czytania
Wrocław pamięta profesorów lwowskich rozstrzelanych na Wzgórzach Wuleckich


Co roku wrocławianie gromadzą się, by uczcić pamięć profesorów lwowskich – wybitnych naukowców i patriotów, którzy zostali bestialsko zamordowani na Wzgórzach Wuleckich. Ta bolesna rocznica przypomina o tragicznych wydarzeniach z 1941 roku i o sile, jaką niesie zachowanie pamięci historycznej.

  • Wrocławskie Wzgórza Wuleckie miejscem hołdu dla pomordowanych profesorów
  • Aktywność wrocławskich środowisk naukowych i instytucji przywraca pamięć o tragedii

Wrocławskie Wzgórza Wuleckie miejscem hołdu dla pomordowanych profesorów

Noc z 3 na 4 lipca 1941 roku zapisała się czarnymi zgłoskami w historii Lwowa i całej Polski. Wtedy to niemieckie okupacyjne władze aresztowały grupę wybitnych wykładowców oraz ich bliskich, by następnego dnia dokonać egzekucji na Wzgórzach Wuleckich. Wśród ofiar znaleźli się m.in. Roman Longchamps de Bérier – rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza wraz z trzema synami, premier Kazimierz Bartel, prof. Kasper Weigel – rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, prekursor polskiej stomatologii, oraz Tadeusz Boy-Żeleński – poeta, tłumacz i lekarz.

Wrocław od lat pełni rolę strażnika pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. To właśnie tutaj, w mieście będącym duchowym spadkobiercą lwowskich tradycji akademickich, co roku odbywa się uroczysty apel pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich. W tym roku ceremonia nabrała szczególnego wymiaru dzięki imiennemu wspomnieniu każdej z ofiar, co wzbudziło głębokie emocje wśród uczestników.

Aktywność wrocławskich środowisk naukowych i instytucji przywraca pamięć o tragedii

Podczas uroczystości nie zabrakło również podziękowań dla osób i organizacji zaangażowanych w pielęgnowanie pamięci o rozstrzelanych na Wzgórzach Wuleckich. Jak przypomniał prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola:

„Po II wojnie światowej pamięć o Lwowie była często pomijana, dlatego powołanie w 1954 roku komitetu budowy pomnika we Wrocławiu było przełomowym momentem.”

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, środowiska akademickie oraz organizacje kombatanckie i studenckie. Pod pomnikiem złożono kwiaty jako symbol szacunku i pamięci.

Warto zaznaczyć, że do końca lipca Instytut Pamięci Narodowej we wrocławskim oddziale przygotował cykl wydarzeń edukacyjnych – prelekcji, wykładów oraz spacerów po miejscach związanych z morderstwem na Wzgórzach Wuleckich. To doskonała okazja dla mieszkańców miasta, by lepiej poznać tę tragiczną kartę historii oraz oddać hołd ofiarom.

Na podstawie: UM Wrocław

Autor: krystian