Wojewoda i burmistrz rozmawiali o inwestycjach i odbudowie po powodzi

2 min czytania
Wojewoda i burmistrz rozmawiali o inwestycjach i odbudowie po powodzi

W małym centrum Bielawy zrobiło się ostatnio głośniej niż zwykle - rozmowy z przedstawicielką województwa dotyczyły nie tylko dróg, lecz także przygotowań na kolejne kryzysy i likwidacji szkód po wrześniowych wezbraniach. Spotkanie rzuciło światło na źródła finansowania inwestycji i pierwsze konkretne zadania, które miasto chce wdrożyć w najbliższych miesiącach. W tle przewija się planowana przebudowa ulicy Korczaka oraz programy dofinansowań na place zabaw i remonty dróg.

  • Bielawa – gdzie pójdą rządowe i unijne pieniądze
  • Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w planach podniesienia odporności

Bielawa – gdzie pójdą rządowe i unijne pieniądze

W ostatnich dniach Wojewoda Dolnośląska Anna Żabska przeprowadziła robocze rozmowy z burmistrzem Andrzejem Hordyjem, koncentrując się na możliwościach pozyskania środków krajowych i unijnych na lokalne inwestycje. Z rozmów wynika, że priorytetem są przedsięwzięcia infrastrukturalne oraz działania naprawcze po wydarzeniach hydrologicznych z września 2024 roku.

W wymienianych programach znalazły się między innymi:

  • Aktywne Place Zabaw 2025 – wsparcie na modernizację i doposażenie miejsc rekreacji dla dzieci,
  • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg – środki na inwestycje drogowe i remonty lokalnej sieci,
  • fundusze unijne oraz mechanizmy krajowe wskazane przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki jako możliwe do wykorzystania.

Wśród zapowiedzianych działań urzędowych jest przebudowa ulicy Korczaka, zaplanowana na ten rok. Rozmowy miały charakter roboczy i dotyczyły nie tylko finansowania, lecz także koordynacji prac oraz harmonogramów, które będą wymagały współpracy kilku szczebli administracji.

Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w planach podniesienia odporności

Drugim ważnym wątkiem spotkania była kwestia ochrony ludności i systemów obrony cywilnej. Władze wskazały, że działania w tym obszarze mają wzmocnić gotowość gminy na powtórkę zdarzeń podobnych do wrześniowych podtopień. Zostały omówione możliwości wykorzystania środków na:

  • modernizację procedur i sprzętu ratowniczego,
  • uszczelnienie systemów przeciwpowodziowych oraz usuwanie skutków zdarzeń hydrologicznych,
  • szkolenia i programy przygotowawcze dla służb i samorządu.

Informacje o tych planach pochodzą od przedstawicieli Wojewody i Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy uczestniczyli w rozmowach z samorządem Bielawy.

Mieszkańcy mogą oczekiwać, że część inwestycji przełoży się bezpośrednio na codzienne utrudnienia i korzyści - remonty dróg oznaczają czasowe wyłączenia fragmentów ruchu i zmiany organizacji, za to po zakończeniu prac powinna poprawić się przepustowość i stan nawierzchni. Modernizacja placów zabaw przyniesie lepsze miejsca rekreacji dla dzieci, a wzmocnienie działań z zakresu ochrony ludności podniesie gotowość reagowania na kolejne zdarzenia.

Na dziś wiadomość z rozmów to przede wszystkim sygnał, że Bielawa aktywnie szuka źródeł finansowania i planuje konkretne inwestycje – od dróg po działania zwiększające odporność na kryzysy. Szczegóły harmonogramów i zakresów robót mają być ustalane w kolejnych etapach przygotowań.

na podstawie: Urząd Wojewódzki we Wrocławiu.

Autor: krystian