Bach wraca do Kościoła Pokoju - Festiwal Bachowski w Świdnicy

Bach wraca do Kościoła Pokoju - Festiwal Bachowski w Świdnicy

FOT. OKiS Wrocław

W Świdnicy muzyka dawna znów spotyka się z wnętrzem, które potrafi nadać jej wyjątkową skalę. XXVII Festiwal Bachowski prowadzi słuchaczy przez Kościół Pokoju, katedrę i kilka miejsc Dolnego Śląska, łącząc wielkie nazwiska z repertuarem, który brzmi świeżo także poza salą koncertową.

  • XXVII Festiwal Bachowski rozbrzmiewa między barokiem a klasycyzmem
  • Kantaty Bacha prowadzą festiwal przez kolejne dni
  • Świdnica rozszerza muzyczną mapę festiwalu

XXVII Festiwal Bachowski rozbrzmiewa między barokiem a klasycyzmem

Tegoroczna edycja trwa od 18 lipca do 2 sierpnia 2026 roku. Główną sceną pozostaje Kościół Pokoju w Świdnicy - przestrzeń o doskonałej akustyce i teatralnym wnętrzu. To właśnie tutaj festiwal powstał w 2000 roku z inicjatywy Jana Tomasza Adamusa, a pod jego kierunkiem wyrósł na jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych muzyce dawnej.

Program otworzyły „Méditations” Marca-Antoine’a Charpentiera w wykonaniu Le Poème Harmonique pod dyrekcją Vincenta Dumestre’a, z udziałem Capelli Cracoviensis i międzynarodowych solistów. W kolejnych dniach pojawiają się dzieła Bacha, Vivaldiego, Pergolesiego, Mozarta, Hassego i Beethovena.

Wśród najważniejszych postaci festiwalu są sopranistka Julia Lezhneva i kontratenor Philippe Jaroussky. Lezhneva wystąpi z Capellą Cracoviensis prowadzoną przez Jana Tomasza Adamusa, a w programie znajdą się arie Mozarta i Hassego oraz VII Symfonia Beethovena. Jaroussky, razem z zespołem Les Accents i sopranistką Gwendoline Blondeel, sięgnie po muzykę Vivaldiego i Pergolesiego. 🎻

Nie zabraknie także recitali solowych. Théotime Langlois de Swarte zagra na skrzypcach, a Maciej Skrzeczkowski przy klawesynie zaprezentuje utwory między innymi Louisa Couperina, Johanna Jakoba Frobergera i Williama Byrda.

Ważną częścią tegorocznego programu rozpoczyna się wieloletni projekt wykonania kompletu kantat Johanna Sebastiana Bacha, zgodnie z numeracją katalogu jego dzieł. Koncerty prowadzą artyści Akademii Bachowskiej oraz zespoły Arte Dei Suonatori i Festival Ensemble.

Niezwykle istotnym wątkiem festiwalu jest prezentacja kantat Johanna Sebastiana Bacha. W tym roku rozpoczyna się zakrojony na wiele lat projekt wykonania ich kompletu w kolejności według numeracji katalogu dzieł kompozytora. Zabrzmią one w wykonaniu artystów Akademii Bachowskiej, ale też zespołów takich jak Arte Dei Suonatori. Koncerty poprowadzą uznani artyści, m.in. Théotime Langlois de Swarte, Wim Becu, Marcin Świątkiewicz, Klaudia Łoboda oraz Andrzej Szadejko. Całość zachowa również swój liturgiczny wymiar: w kolejne niedziele odbędą się nabożeństwa kantatowe, podczas których muzyka Bacha zabrzmi w swoim pierwotnym, luterańskim, kontekście.

  • Krzysztof Dix ze Świdnickiego Ośrodka Kultury

Kantaty Bacha prowadzą festiwal przez kolejne dni

Harmonogram łączy koncerty wieczorne z niedzielnymi nabożeństwami kantatowymi. Dzięki temu muzyka Bacha wraca do kontekstu, dla którego była pierwotnie komponowana. Wydarzenia odbywają się przede wszystkim w Kościele Pokoju w Świdnicy, a część koncertów zaplanowano także w katedrze świdnickiej i innych miejscowościach regionu.

  • 18 lipca, sobota, godz. 18:00 - Charpentier, „Méditations”; Le Poème Harmonique, Vincent Dumestre.
  • 19 lipca, niedziela, godz. 10:00 - nabożeństwo kantatowe; Marek Pilch, organy.
  • 19 lipca, niedziela, godz. 20:00 - Marie Théoleyre; Le Poème Harmonique, Vincent Dumestre.
  • 21 lipca, wtorek, godz. 19:00 - kantaty Bacha nr 1 i 3; Akademia Bachowska, Théotime Langlois de Swarte.
  • 22 lipca, środa, godz. 19:00 - motety Vivaldiego i „Stabat Mater” Pergolesiego; Philippe Jaroussky, Gwendoline Blondeel, Les Accents, Thibault Noally.
  • 23 lipca, czwartek, godz. 20:00 - kantaty Bacha nr 2 i 4; Akademia Bachowska, Wim Becu.
  • 24 lipca, piątek, godz. 20:00 - recital Théotime’a Langlois de Swarte’a na skrzypcach.
  • 25 lipca, sobota, godz. 18:00 - Julia Lezhneva, sopran; Capella Cracoviensis.
  • 26 lipca, niedziela, godz. 10:00 - nabożeństwo kantatowe; Jakub Moneta, organy.
  • 26 lipca, niedziela, godz. 19:00 - recital Macieja Skrzeczkowskiego na klawesynie.
  • 27 lipca, poniedziałek, godz. 19:00 - kantaty Bacha nr 5 i 6; Akademia Bachowska, Klaudia Łoboda.
  • 29 lipca, środa, godz. 19:00 - kantaty Bacha nr 7 i 8; Arte Dei Suonatori, Marcin Świątkiewicz.
  • 1 sierpnia, sobota, godz. 18:00 - kantaty Bacha nr 9 i 10; Festival Ensemble, Andrzej Szadejko.
  • 2 sierpnia, niedziela, godz. 10:00 - nabożeństwo kantatowe; Jakub Moneta, organy.

Świdnica rozszerza muzyczną mapę festiwalu

Festiwal nie zatrzymuje się wyłącznie w Świdnicy. Koncertów można słuchać również w Glinnie, Walimiu, Jugowicach, Sobótce, Dzierżoniowie i Piławie Górnej. To propozycja dla tych, którzy chcą połączyć muzykę dawną z odkrywaniem regionu i jego mniej oczywistych przestrzeni. 🌿

XXVII Festiwal Bachowski organizuje Świdnicki Ośrodek Kultury. Współorganizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Tegoroczną edycję spina hasło z plakatu: „Niech mi ktoś poda ciemnego światła pełen kielich pachnący”. 🎶

na podstawie: Ośrodek Kultury i Sztuki Wrocław.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (OKiS Wrocław). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.