UM Wrocław: Miejska Biblioteka Publiczna otwiera filie dla czytelników

4 min czytania

Czytelnicy MBP są wyraźnie spragnieni powrotu do ukochanych filii, w czasie zamknięcia bibliotek czytają ok. 80 tysięcy stron dziennie! Kiedy tylko pojawiła się informacja, że 4 maja planowane jest otwarcie bibliotek, natychmiast padły pytania, jak to będzie funkcjonowało mówi Anna Janus, zastępca dyrektora MBP ds. merytorycznych. Musimy wziąć jednak pod uwagę bezpieczeństwo czytelników, pracowników MBP i spełnić wymogi Ministerstwa Rozwoju oraz Biblioteki Narodowej, a one się zmieniały w ciągu ostatnich dni dodaje Anna Janus.

Inne godziny otwarcia bibliotek

Wiadomo, że na razie otwarte będą 24 filie 14 z wolnym dostępem do półek i 10 bez takiego dostępu, inne będą też godziny otwarcia. Nie możemy otworzyć wszystkich filii i mamy świadomość, że nie każdy będzie miał szybki dostęp do biblioteki, ale mamy nałożone ograniczenia dotyczące ilości osób, zachowania odstępu, a nasze filie mają określoną kubaturę tłumaczy Anna Janus.

Zmienią się nie tylko godziny, ale i dni otwarcia. Z wypożyczania została wyłączona środa, to dzień na porządkowanie zbiorów, które wracają z 5-dniowej kwarantanny. Z kolei czytelnicy 15 filii, które pozostaną zamknięte (nr 9, 10, 13, 17, 20, 26, 27, 31, 32, 41, 46, 47, 55, 63 i 71) będą mogli oddać książkę w dowolnej czynnej filii MBP, bądź skorzystać z trezora wrzutni od strony ul. Widok (przy Mediatece).

14 filii z wolnym dostępem do półek

Biblioteki, w których zapewniona będzie możliwość samodzielnego wybierania zbiorów.

Godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek 10.00-18.00.

  • Filia nr 1 (ul. Sztabowa 98)
  • Filia nr 4 (Wieczysta 105)
  • Filia nr 5 (Namysłowska 8)
  • Filia nr 6 (Lwowska 21)
  • Filia nr 11 (Krzywoustego 286)
  • Filia nr 12 (Piłsudskiego 105)
  • Filia nr 18 (Grabiszyńska 236 a)
  • Filia nr 22 (Chociebuska 8-10)
  • Filia nr 23 (Bulwar Ikara 29-31)
  • Filia nr 29 (Reja 1)
  • Filia nr 42 (Serbska 5 a)
  • Filia nr 44 (Powstańców Śląskich 210)
  • Filia nr 57 (Szewska 78)
  • Filia nr 58 (Mediateka)

Maksymalna liczba czytelników w bibliotece wynosi 8 osób.

10 filii bez wolnego dostępu do półek

Czytelnik skorzysta z pomocy bibliotekarzy.

Godziny otwarcia poniedziałek, czwartek 12.00-18.00, wtorek, piątek 10.00-16.00

  • Filia nr 2 (ul. Eluarda 51-55)
  • Filia nr 3 (ul. Morelowskiego 43)
  • Filia nr 7 (ul. Suwalska 5)
  • Filia nr 8 (ul. Głogowska 9-11)
  • Filia nr 15 (ul. Tymiankowa 3)
  • Filia nr 16 (ul. Kolista 17)
  • Filia nr 37 (ul. Sempołowskiej 54 a)
  • Filia nr 40 (ul. Przybyszewskiego 59)
  • Filia nr 45 (ul. Traugutta 82)
  • Filia nr 54 (ul. Jesienna 22)

Maksymalna liczba czytelników w bibliotece wynosi 4 osoby.

Zobaczcie także: Mapka dostępności filii MBP od 14 maja

Zasady wypożyczania od 14 maja

Najważniejsze to mieć ochronną maseczkę. W filiach z wolnym dostępem bibliotekarz pokieruje najpierw, aby oddać zbiory, które zostaną poddane kwarantannie, następnie zapewni nam ochronne rękawiczki. Potem możemy wybrać sobie książkę i podejść z nią do stanowiska wypożyczeń. Jest to troszeczkę ruch sterowany, ale bibliotekarze zapewnią komfort, wszystko wyjaśnią uspokaja Anna Janus.

W filiach, które nie mają wolnego dostępu do półek obowiązują czytelników te same zasady, jeśli chodzi o miejsca publiczne. Tutaj obsługa będzie na jednym stanowisku oddamy książkę i poprosimy bibliotekarza o przyniesienie przez nas wybranej. Warto przygotować sobie wcześniej listę tego, co chcielibyśmy wypożyczyć, sprawdzić w katalogu i zadbać, by kolejni czytelnicy nie musieli czekać długo na obsługę uprzedza zastępca dyrektora MBP ds. merytorycznych.

Wciąż aktywny dostęp do Legimi

Od 20 wrocławianie mogli wyjątkowo łatwo i za darmo skorzystać z dostępu do Legimi, znanej wypożyczalni ebooków. Wystarczyło posiadać kartę biblioteczną Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i nie mieć na swoim koncie zadłużeń (powstałych przed 01.03.2020 r.).

Zobaczcie także: Miejska Biblioteka Publiczna udostępnia bazę ebooków i audiobooków

Mimo otwarcia 24 filii biblioteki od 14 maja, wciąż będziemy mieli możliwość czytania na Legimi.

Wykupujemy dostęp do pewnej ilości stron, ale chcę uspokoić czytelników do wykorzystania pozostało jeszcze 1,5 miliona stron i mamy nadzieję, że zanim wszyscy pojawią się w bibliotekach, będą mieli szansę skorzystać z Legimi wyjaśnia Anna Janus, zastępca dyrektora MBP ds. merytorycznych.

Dodatkowe usługi dla czytelników:
• zapisy do biblioteki, zwrot i wypożyczenie zbiorów: książek i audiobooków
• usługa dostępu do e-literatury: LEGIMI, Ibuk Libra-literatura popularnonaukowa, EBSCO Public Library (wydawanie kodów w placówkach MBP i drogą e-mailową)
• korzystanie z usług on-line dostępnych przez stronę internetową biblioteka.wroc.pl i media społecznościowe

Zwroty zbiorów do 30 czerwca

Nieprzeterminowane zbiory oddamy do końca czerwca i nie będą za nie naliczane opłaty (za okres zamknięcia bibliotek).

Urząd Miasta Wrocław, wroclaw.pl/miejska-biblioteka-publiczna-otwiera-filie-dla-czytelnikow

Autor: krystian