Dlaczego warto przesiąść się na skuter?

Poruszanie się po mieście skuterem od dawna jest modne w wielu europejskich i światowych stolicach. Ostatnio wiele wskazuje na to, że również Polacy coraz bardziej przekonują się do użyteczności skuterów. Dlaczego jednak właściwie warto rozważyć kupno skutera i w czym okaże się on lepszy np. od samochodu?

Skuter w mieście, czyli dlaczego warto?

Podstawowe argumenty przemawiające na rzecz poruszania się po mieście skuterem to oczywiście czysta ekonomia. Dobry używany skuter możemy bez problemy nabyć za kwoty w granicach 1 500 zł. W przypadku samochodu jak wiadomo takie ceny raczej nie wchodzą w grę. Do tego dochodzi jeszcze kwestia kosztów użytkowania, w tym przede wszystkim zużycie benzyny. Podczas gdy codzienna jazda po mieście samochodem potrafi w niektórych wypadkach kosztować krocie, skuter okazuje się opcją nieporównanie bardziej ekonomiczną.

Czy jednak na tym kończy się lista zalet, jakie oferują nam skutery? Oczywiście, że nie! Przypomnijmy, że skuter o pojemności silnika do 50 cm³ zgodnie z polskimi przepisami nie wymaga posiadania prawa jazdy. Oznacza to po prostu tyle, że tego rodzaju pojazd możemy nabyć oraz użytkować po prostu tak, jak rower.

Ciekawą opcją będą także skutery o pojemności silnika powyżej 50 cm³ lecz nieprzekraczającej 125 cm³. W tym bowiem wypadku możliwość legalnego poruszania się jednośladem daje nam prawo jazdy kategorii B.

Po drugie: mobilność oraz oszczędność czasu

Powyżej była mowa o czysto technicznych parametrach, które sprawiają, że skuter może okazać się świetnym rozwiązaniem w zakresie poruszania się po mieście. Warto jednak wspomnieć również o tym, że na skuterze zwyczajnie znacznie łatwiej będzie nam poruszać się po mieście. Policzmy, ile czasu spędzamy stojąc w korkach przy poruszaniu się samochodem? W jakim stopniu wpływa to nasz harmonogram dnia, obowiązki zawodowe czy nawet życie rodzinne? Czy nie jest tak, że często musimy np. budzić się znacznie wcześniej, ponieważ do przejechania samochodem mamy pół miasta, ergo jesteśmy zmuszeni wkalkulować czas potrzebny na dojazd w nasz codzienny grafik? I z drugiej strony: o ile później wracamy do domu ze względu na stanie w wieczornych czy popołudniowych korkach?

W każdym z tych aspektów, skuter niemal na pewno okaże się opcją znacznie bardziej dogodną, niż samochód. Nie jest też tak, że skuterem możemy poruszać się wyłącznie po mieście. Zwłaszcza modele z nieco większymi silnikami świetnie sprawdzają się również w przypadku dłuższych wycieczek. I, co równie ważne, podróżowanie skuterem po polskich drogach nie będzie nas kosztować tyle, co w przypadku samochodu. Tym razem wcale nie mówimy tylko o kosztach benzyny. Warto przecież pamiętać, że zwłaszcza mniejsze, prowincjonalne drogi to często ogromne wyzwanie dla konstrukcji naszego auta, a naprawy kosztują całkiem sporo.

Gdzie szukać ofert sprzedaży skuterów?

Możemy rzecz jasna kupić skuter fabrycznie nowy. Często jednak całkowicie mija się z tym celem. Wystarczy przejrzeć dostępne w sieci ogłoszenia skutery używane, aby przekonać się, że bardzo wiele pojazdów wystawianych na sprzedaż cechuje się świetnym stanem technicznym oraz niewielkim przebiegiem. Na dodatek, nasz pierwszy skuter najpewniej będzie dopiero początkiem przygody. Portal Pokato oferuje bogatą ofertę skuterów oraz motocykli używanych. Co więcej, jeżeli zechcemy sprzedać posiadany przez nas jednoślad(np. w celu zakupu innego modelu) również możemy po prostu zamieścić ogłoszenie na Pokato.pl

Wiele osób z czasem coraz bardziej "wkręca się" w ten temat oraz niezwykłe środowisko, co skutkuje zainteresowaniem coraz to lepszymi i bardziej zaawansowanymi pojazdami. Już chociażby z tego powodu na samym początku raczej nie warto przepłacać za nowy skuter.

Oczywiście decyzja w tej kwestii należy tylko i wyłącznie do samego użytkownika. Z pewnością jednak warto rzetelnie rozważyć obie dostępne możliwości.