Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Bezrobocie przez pandemię – jakie branże poszukują pracowników?

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na rynek pracy. Jeszcze do niedawna mówiło się o spadku stopy bezrobocia, jednak pandemia zrobiła swoje, dlatego wiele osób musiało się pożegnać z zatrudnieniem. W jakich branżach – pomimo kryzysu – nadal potrzebni są pracownicy?

Brak pracy z zawodzie? Czas na przekwalifikowanie

Najnowsze badanie przeprowadzone przez serwis Pracuj.pl pokazuje, że z powodu kryzysu na rynku pracy, aż 36% badanych jest gotowa na zmianę specjalizacji lub zawodu, a 77% respondentów byłaby gotowa odejść z pracy, jeśli dostałaby ciekawszą ofertę. Kto zatem nie musi martwić się o zatrudnienie, pomimo pandemii?

  • Specjaliści IT – kryzys na rynku pracy nie dosięgnął specjalistów branży IT, których cały czas w Polsce brakuje. Śmiało można mówić o stabilności tej właśnie branży. Pracownicy IT już od dawna mogą pracować z własnego domu, dlatego nie musieli oni dostosowywać się do nowych realiów. Podczas panującej pandemii sektor IT nawet na chwilę się nie zatrzymał, a rekrutacja pracowników trwała nieprzerwanie.
  • Sprzedawcy – pomimo zamrożenia gospodarki i zamknięcia punktów sprzedażowych i usługowych, takich jak galerie handlowe czy restauracje, oferty pracy w charakterze sprzedawców wynosiły aż 19% wszystkich ogłoszeń w serwisie Pracuj.pl. Jedną z przyczyn była na pewno konieczność sprawowania opieki nad dziećmi przez część pracowników, co doprowadziło do występowania braków kadrowych w sklepach, marketach czy drogeriach.
  • Finanse – branża finansowa również nie odnotowała wielkiego spadku zatrudnienia. Oferty pracy odnośnie sektora finansów dotyczyło 10% wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl w czasie największego kryzysu, czyli pomiędzy 16 marca a 14 kwietnia.
  • Pracownicy fizyczni – kryzys nie wpłynął znacznie również na oferty skierowane do pracowników fizycznych. 8% wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl w dniach od 16 marca do 14 kwietnia dotyczyła właśnie tej profesji.Można mówić o stabilności zawodu głownie z powodu szerokiego zakresu zatrudnienia. Pracownicy fizyczni są potrzebni niemal w każdej branży.

Która branża ucierpiała najbardziej?

Podczas kryzysu najbardziej ucierpiał sektor usługowy. Oferty skierowane do specjalistów ds. obsługi klienta stanowiły zaledwie 3% wszystkich ogłoszeń. Odmrożenie gospodarki wpłynęło jednak na wzrost zainteresowania pracownikami z tego sektora i obecnie na Pracuj.pl prawie 13 tysięcy ofert adresowanych jest właśnie do pracowników usługowych.