Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Czy biznes prowadzony w oparciu o franczyzę jest opłacalny?

Franczyza jest działalnością, która jest oparta na franczyzowej licencji. Franczyzobiorca podpisuje dokładną umowę z franczyzodawcą. W dokumencie są określone wszelkie prawa oraz także obowiązki dla obu stron. Franczyzobiorca zobowiązuje się do działalności według zasad, które są określone w umowę, natomiast podmiot, który udziela licencji określa wszelkie możliwości korzystania z towarowego znaku, sposobu prowadzenia działalności, nazwy franczyzodawcy, pomocy handlowej, pomocy technicznej oraz wsparcia w samym prowadzeniu działalności. W zamian jest zobowiązany do gratyfikacji odpowiedniej.

Najczęściej samo rozpoczęcie współpracy wymaga wpłaty określonej z tytułu franczyzowej licencji oraz także własnego kapitału, który jest niezbędny do prowadzenia działalności. Z kolei franczyzobiorca zobowiązuje się do przestrzegania wszelkich standardów obowiązujących w danej sieci oraz także opłacania tak zwanego czynszu franczyzowego. Do tego oczywiście otrzymuje pakiet franczyzowy, który jest kompletem dokumentów i składa się z pełnej koncepcji prowadzenia działalności, know-how, znaku towarowego, podręcznika operacyjnego oraz opłat franczyzowych. Franczyza może mieć postać usługową czy też postać dystrybucyjną.

Na czym dokładnie polega franczyza?

To pytanie zadaje sobie bardzo wielu przedsiębiorców początkujących. Wygląda to w praktyce tak, że przedsiębiorca prowadzi swój własny biznes po prostu pod cudzym szyldem. Jednak jest w pełni niezależny. Do tego sam sobie ustala cenową politykę, a ryzyko wszelkich niepowodzeń maleje. Dzięki tejże znanej marce dociera łatwo do klientów, którzy znają jej produkt. W zamian za licencję zyskuje tak naprawdę wiedzę, która jest potrzebna do prowadzenia biznesu, a do tego gotową listę dostawców. Ma także możliwość korzystania z zakupu produktów w dużo niższych cenach. Zobowiązuje się do płacenia franczyzowych opłat, dostosowywania się do standardów, które obowiązują w konkretnej sieci oraz także kupowania produktów u danego dostawcy. Katalog franczyz w Polsce jest bardzo rozbudowany.

Jakie są zalety franczyzy?

Franczyza to doskonały sposób na prowadzenie firmy dla wszystkich osób, które się nie czują zbyt pewnie w biznesie lub też nie maja na niego żadnego pomysłu. Również przedsiębiorcy, którzy chcą zarabiać niezależnie, lecz w sposób bezpieczny, docenią ten właśnie rodzaj współpracy, korzysta się z bardzo sprawdzonej metody jeśli chodzi o prowadzenie firmy, otrzymuje wiedzę gotową oraz model prowadzenia skutecznego biznesu. Przez ten cały okres współpracy franczyzobiorca liczyć może na wsparcie w zasadzie na każdym etapie prowadzenia działalności. Ma do tego możliwość skorzystania ze szkoleń dla pracowników. Jeśli chodzi o ryzyko upadłości to jest ono znacznie mniejsze niż w przypadku posiadania odrębnej firmy. Wszystko dzięki unikaniu błędów wyeliminowanych poprzez gotowy model biznesu. Franczyzodawca także zapewnia reklamę, a biznes od samego otwarcia jest szeroko rozpoznawalny.