25 listopada zmarła Anna Hannowa - teatrolog, dziennikarka, nauczyciel akademicki, organizatorka życia kulturalnego Wrocławia. Miała 95 lat.

  • Anna Hannowa

    Anna Hannowa, fot. archiwum prywatne rodziny Anny Hannowej


Anna Hannowa urodziła się w 1925 roku w Rudnikach Częstochowskich. Po studiach w Poznaniu przyjechała do Wrocławia w 1953 roku. Przez dziesięć kolejnych lat (do 1963r.) pracowała w Polskim Radiu - najpierw jako redaktor literacki, a od 1957 roku jako kierownik redakcji reportażu literackiego. Zrealizowała pierwszy program TVP o Wrocławiu – „Mój dom nad Odrą” w 1962 roku.

W 1966 roku została konsultantem programowym w Teatrze Polskim, gdzie rozpoczęła pracę. Tutaj stworzyła unikatowy w skali kraju, działający do dziś, program edukacji teatralnej dla młodzieży: Klub 1212 (nazwany tak od liczby foteli Dużej Sceny w dawnym Teatrze Polskim) oraz wojewódzki konkurs pt. „Młodzież poznaje teatr”.

Anna Hannowa prowadziła Klub 1212 przez trzydzieści lat. Organizowała wykłady o teatrze, warsztaty dla młodzieży z ruchu scenicznego i kultury żywego słowa. Tworzyła też z młodymi ludźmi pismo teatralne i zapraszała ich do uczestnictwa w Międzynarodowym Dniu Teatru. Teatr Polski stał się dzieki temu miejscem, gdzie uczyli się oni wyrażać własne myśli, oceniać i buntować.

Prof. Janusz Degler, który współpracował z Anną Hannową jako prezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru, tak wspomina ówczesną działalność Klubu 1212: „Był przedsięwzięciem wyjątkowym w polskim życiu teatralnym i w systemie edukacji szkolnej. Wielu jego uczestników trafiało potem na moje zajęcia teatrologiczne oraz seminarium magisterskie i należało do wyróżniających się studentów”.

W kronice młodzieżowego klubu 1212, widnieje taki wpis Andrzeja Wajdy: „Pani Hanko, za tę wielką wspaniałą pracę Pani z młodzieżą miasto powinno postawić pani pomnik na jednym z najpiękniejszych placów Wrocławia".

Jej praca z młodzieżą była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Otrzymała m.in. medal Komisji Edukacji Narodowej (1976) i pierwszą nagrodę w Ogólnopolskiej Giełdzie Kultury (1978), w latach 80. nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Teatru i odznakę za Zasługi dla Oświaty. W 1991 roku została nagrodzona przez Towarzystwo Kultury Teatralnej. Rok później dostała nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży „Destination demain” w Paryżu. W 2013 r. otrzymała Nagrodę Wrocławia.