UM Wrocław: Powstanie hala sportowa przy ul. Racławickiej. Kamień węgielny wmurowany

3 min czytania

Dobrze zaczyna się rok dla wrocławskiego sportu. Naszym marzeniem było, żeby obiekt rozciągający się między ul. Racławicką i Krzycką zaczął funkcjonować tak, jak kiedyś. Zrobiliśmy pierwszy krok. Najpierw wyremontowaliśmy w całości baseny 25- i 50-metrowe, szatnię i sanitariaty powiedział prezydent Jacek Sutryk we wtorek 11 stycznia podczas oficjalnego wmurowania kamienia węgielnego i kapsuły czasu pod nową halę, jaka powstanie na zgliszczach dawnych basenów należących do Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław.

W kapsule znalazły się: proporczyk WKS-u, szalik Śląska, puchar z herbem Wrocławia i Śląska oraz symbolami czterech sekcji sportowych, maseczka WKS-u, trzy medale drużynowych mistrzostw Polski z judo, zapasów i podnoszenia ciężarów, książka Wojciecha Koerbera Dolnośląscy Olimpijczycy” oraz list Janusza Pilcha, dyrektora WKS-u, w którym podziękował miastu za podjęcie inicjatywy budowy obiektu.

Kuźnia olimpijczyków”

Hala sportowa będzie miała dwie kondygnacje i pojemność na 600 osób. Będzie liczyła 3200 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i zostanie wyposażona w przesuwne ścianki działowe, umożliwiające podział na mniejsze przestrzenie, by jednorazowo mogło z niej korzystać wiele grup treningowych.

Przeszklona elewacja sprawi, że obiekt będzie doświetlony, a na jego zapleczu znajdą się sanitariaty z natryskami, siłownie, sauna i bar, a także mniejsze pomieszczenia do rekreacji gry w bilard i tenisa stołowego. Osoby poruszające się na wózkach na wyższą kondygnację dostaną się dzięki windom.

We Wrocławiu wszystkie dyscypliny sportu mają znaczenie. Chcemy uniknąć sytuacji, gdzie jedni muszą wypychać drugich tłumaczył potrzebę budowy nowej hali prezydent Jacek Sutryk. To ma świadczyć o tym, że Wrocław kocha sport”.

Jestem przekonany, że przy ul. Racławickiej znajdziemy swój nowy dom, który stanie się kuźnią olimpijczyków i w którym zaczniemy wykuwać kolejne medale największych globalnych mistrzostw dodawał Józef Tracz, trzykrotny medalista olimpijski w zapasach klasycznych.

Czas na wychowanków

Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas dodał, że w planach jest również budowa internatu, gdzie w przyszłości będzie mieszkać młodzież trenująca dla WKS-u. Mają też powstać dwa boiska do piłki nożnej dla mieszkańców.

W tej części miasta chcemy stworzyć ośrodek sportowy. Dlatego chcemy, żeby Wrocław doczekał się w końcu internatu, gdzie młodzież przygotowywałaby się i zastąpiła seniorów. Żebyśmy przestali kupować zawodników, jak często dzieje się w przypadku piłki nożnej. Chcemy mieć własnych wychowanków mówił Patalas.

Młodzież korzystająca z nowego obiektu ma nawiązać do wielkich tradycji miasta i szeregu medali olimpijskich zdobytych przez wrocławian:

  • 1968 Meksyk Józef Zapędzki strzelectwo złoto
  • 1968 Meksyk Marek Gołąb podnoszenie Ciężarów brąz
  • 1972 Monachium Józef Zapędzki strzelectwo złoto
  • 1976 Montreal Władysław Żmuda piłka nożna srebro
  • 1976 Montreal Wiesław Gawlikowski strzelectwo brąz
  • 1976 Montreal Zdzisław Antczak piłka ręczna brąz
  • 1976 Montreal Jerzy Klempel piłka ręczna brąz
  • 1976 Montreal Andrzej Sokołowski piłka ręczna brąz
  • 1988 Seul Józef Tracz zapasy brąz
  • 1992 Barcelona Józef Tracz zapasy srebro
  • 1996 Atlanta Józef Tracz zapasy brąz
  • 1996 Atlanta Renata Mauer-Różańska strzelectwo złoto
  • 1996 Atlanta Mirosław Rzepkowski strzelectwo srebro
  • 1996 Atlanta Renata Mauer-Różańska strzelectwo brąz
  • 2000 Sydney Renata Mauer-Różańska strzelectwo złoto
  • 2008 Pekin Piotr Małachowski lekkoatletyka srebro
  • 2012 Londyn Damian Janikowski zapasy brąz
  • 2016 Rio de Janeiro Piotr Małachowski lekkoatletyka - srebro

W każdej z dyscyplin, którym będzie służył nowy obiekt, Wrocław odnosił sukcesy. Dodać należy, że Wojciech Bartnik do dziś tytułuje się ostatnim polskim medalistą olimpijskim w boksie (Barcelona 1992 brąz), Rafał Kubacki jest podwójnym mistrzem świata w judo, Wiesław Błach mistrzem Europy i brązowym medalistą mistrzostw świata, a Marek Gołąb brązowym medalistą igrzysk (Meksyk 1968) w podnoszeniu ciężarów. Wreszcie zapaśnik klasyczny Józef Tracz aż trzykrotnie stawał na olimpijskim podium (Seul 1988 brąz, Barcelona 1992 srebro, Atlanta 1996 brąz). Na uroczystości pojawił się wraz z bratankiem Michałem, walczącym obecnie o przepustkę na igrzyska w Tokio.

Koszt inwestycji to blisko 25 mln złotych. Do użytku zostanie oddana w czwartym kwartale bieżącego roku, a wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Inżynieryjne ERA S.A.

W budynku znajdą się również: pomieszczenia do gry w tenis stołowy i bilard, sanitariaty z natryskami, gabinet pierwszej pomocy, sauna, bar oraz biura administracyjne.

Powstanie hala sportowa przy ul. Racławickiej

Urząd Miasta Wrocław, wroclaw.pl/kamiel-wegielny-wmurowany-powstanie-hala-sportowa-przy-ul-raclawickiej

Autor: krystian