Wyboru kandydatki dokonała siedmioosobowa komisja konkursowa powołana przez Prezydenta Wrocławia i jego decyzją w składzie komisji konkursowej zasiadał tylko jeden jego przedstawiciel, a większość miejsc zajęli przedstawiciele środowiska współczesnych sztuk wizualnych i strony społecznej. Dr Sylwia Świsłocka-Karwot obejmie stanowisko 16 stycznia br. Kontrkandydatem nowej dyrektor w konkursie był Piotr Lisowski, historyk sztuki, obecnie pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Współczesnego Wrocław.
Kandydatkę wyłoniła komisja konkursowa
W składzie siedmioosobowej, powołanej przez Prezydenta Wrocławia komisji zasiadali:
1. Jerzy Pietraszek – przewodniczący, dyrektor Wydziału Kultury UMW,
2. Joanna Kobyłt – przewodnicząca zawiązku zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Muzeum Współczesnym Wrocław,
3. dr hab. Jerzy Ilkosz – przewodniczący Rady Muzeum Współczesnego Wrocław, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu,
4. dr hab. Piotr Oszczanowski – dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu,
5. prof. Kazimierz Pawlak – prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski, artysta szkła,
6. prof. Wojciech Pukocz – rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Gepperta we Wrocławiu
7. Hanna Wróblewska – dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
Prezes Dolnośląskiej Zachęty, akademik, autorka prac
Nowa dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w w 1999 r. uzyskała tytuł magistra historii sztuki, a w 2004 r. tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie dysertacji pt. „Plastyka we Wrocławiu w latach 1945-1970. Artyści i krytycy”.
Od początku związana jest Dolnośląskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Współczesnych, najpierw jako koordynatorka programu pod nazwą „Utworzenie regionalnej kolekcji sztuki współczesnej”, od 2008 r. jako członek zarządu, a od ponad dwóch lat jako prezes.
Od 2008 r. jest również pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego, zatrudniona na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki.
Przez kilka lat była starszym wizytatorem w Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, jak również sekretarzem redakcji kwartalnika „Quart”. Pracę zawodową rozpoczynała od stanowiska asystenta muzealnego, kustosza, a następnie kuratora wystaw.
Jest autorką kilkudziesięciu publikacji na temat sztuki współczesnej, w tym obszernej monografii pt. „Sztuka we Wrocławiu w latach 1945-1970. Artyści, dzieła, krytycy” (wyd. Via Nova, 2016).
Jest członkiem Rady Akademii Sztuk Pięknych im. Gepperta we Wrocławiu oraz nowo powołanej Wrocławskiej Rady Kultury przy Prezydencie Wrocławia.