Co elektryzuje polski teatr, dzięki komu spektakle są wzbudzają zachwyt, czasem kontrowersje, ale zawsze warto o nich mówić. Instytut Grotowskiego w styczniu rozpoczyna nowy program „Żywe kultury teatru”, na który składać się będą (raz na kwartał) spotkanie z wyjątkowym twórcą oraz wyreżyserowany przez niego spektakl. Z powodów pandemicznych nie obejrzymy wprawdzie „Orkiestry” legnickiego Teatru Modrzejewskiej, ale 18 stycznia transmisja ze spotkania z reżyserem Jackiem Głombem, szefem tej sceny.

  • Jacek Głomb będzie gościem pierwszego ze spotkań nowego programu „Żywe kultury teatru” Instytutu Grotowskiego/fot. Norbert Rakowski


Teatr dla społeczności

Jacek Głomb nie tylko zmienił oblicze legnickiej sceny im. Heleny Modrzejewskiej (której jest dyrektorem od 1994 roku), ale do pewnego stopnia zmienił polski teatr, otworzył na ważne społeczne problemy, rozkochał w lokalnej tematyce i bohaterach (nie tylko przypominając legendarną postać Gienka Cygana w „Balladzie o Zakaczawiu”), zaraził entuzjazmem do pokazywania spektakli w wielu lokacjach, które z teatrem się nie kojarzyły (jak w pawilonie handlowym na osiedlu Piekary, gdzie Przemysław Wojcieszek, wspólnie z aktorami Teatru im. Modrzejewskiej, wystawił „Made in Poland”). 

Z legnickiej sceny wywodzą się znakomici aktorzy, m.in. Tomasz Kot, Janusz Chabior, Przemysław Bluszcz, ale siłą teatru przez lata nie były tylko gwiazdy, przede wszystkim niezwykły zupełnie zespół, który podejmował z sukcesem spore artystyczne wyzwania i doskonale pracował przez lata pod dyrekcją Jacka Głomba.

Pierwsze spotkanie w ramach programu „Żywe kultury teatru” zatytułowane będzie „Made in Legnica”, a rozmowa z Jackiem Głombem przybliży fenomen „drużyny Modrzejewskiej”, ale też da wgląd w najbliższe plany teatru. W Piekarni z reżyserem porozmawia Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego. Transmisja na żywo na Facebooku Instytutu Grotowskiego w poniedziałek 18 stycznia 2021 o godz. 18.00. 

Nie odbędzie się, niestety, spektakl „Orkiestra”, który na żywo miał zagrać zespół Teatru im. Modrzejewskiej. Nie pozwoliły na to pandemiczne obostrzenia, ale Instytut Grotowskiego ma dla fanów inną, także atrakcyjną niespodziankę, online.

Spektakle udostępnione przez Instytut Grotowskiego

Zarejestrowane przedstawienia będą udostępniane zawsze we wtorek (19, 26 stycznia oraz 2 lutego) i dostępne potem przez tydzień na FB Instytutu Grotowskiego i YT. 

  • 19.01.2021, 19.00 – „Nikt (nie) spotyka Nikogo”, pokaz rejestracji spektaklu Aleksandry Kugacz-Semerci i Mertcana Semerci. Nagranie dostępne będzie bezpłatnie do poniedziałku 25 stycznia do godz. 20:00.W językach polskim i angielskim
  • 26.01.2021, 19.00 – „I Come to You River: Ophelia Fractured”, pokaz rejestracji spektaklu Studia Kokyu. Nagranie dostępne będzie bezpłatnie do poniedziałku 1 lutego do godz. 20:00. W języku angielskim z polskimi napisami 
  • 2.02.2021, 19.00 – „Anhelli. Skowyt”, pokaz rejestracji spektaklu Teatru ZAR. Nagranie dostępne będzie bezpłatnie do poniedziałku 8 lutego do godz. 20:00. W językach polskim i angielskim.