Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Blisko centrum i zieleni – takich mieszkań szukają wrocławianie na rynku deweloperskim

Ma być dobre połączenie z pozostałymi częściami miasta, blisko centrum i z dostępem do terenów zielonych. Wrocławianie mają swój typ, jeżeli chodzi o położenie ich wymarzonego mieszkania. Statystyki pokazują, że większość z nich chce mieszkać w Śródmieściu albo na Krzykach. Co na to wpływa? Sprawdzamy.

Śródmieście w centrum zainteresowania

Śródmieście od lat cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Wrocławia. Na zakup wymarzonego mieszkania w tej części, najchętniej decydują się single oraz młode pary. To zasługa w głównej mierze licznych obiektów, w których kwitnie życie towarzyskie i kulturalne. Do tego historyczna zabudowa oraz bliskie sąsiedztwo Odry nadają wyjątkowego klimatu, co sprawia, że znacząco wyróżnia się ona na tle pozostałych dzielnic.

Jednym z największych atutów Śródmieścia jest jego wyspiarski charakter, na tle którego wyróżnia się Kępa Mieszczańska. Otoczona Odrą i granicząca ze Starym Miastem wyspa stała się modnym miejscem. To tu chcą zamieszkać zarówno osoby młode, które planują zakup pierwszego w życiu mieszkania, jak i rodziny potrzebujące większego lokum w atrakcyjnej lokalizacji. – podkreśla Agnieszka Piejak-Klimiuk, manager marketingu Eiffage Immobilier Polska.

Przyjazne Krzyki

Zlokalizowane w południowej części miasta Krzyki to również bardzo popularny wybór na lokalnym rynku nieruchomości. Największymi atutami tej wrocławskiej dzielnicy są: przyjazna i rozbudowana infrastruktura, dobra komunikacja, a także dostępność szerokiej oferty usługowej.

Przed laty osiedlały się tu wrocławskie elity (...) i do dziś Krzyki są postrzegane jako prestiżowe miejsce. Jego największe walory to niepowtarzalny klimat, zróżnicowana zabudowa, w tym willowe osiedla, oraz miejskie tereny zielone z parkami Południowym i Skowronim na czele. – zwraca uwagę Agnieszka Piejak-Klimiuk.

W przeciwieństwie do Śródmieścia, na zakup nieruchomości na Krzykach bardzo często decydują się rodziny z dziećmi. Nie brakuje tu bowiem placów zabaw, żłobków i przedszkoli. Jest to dzielnica przyjazna dla miłośników dwóch kółek - liczne lokalne ścieżki rowerowe są bardzo chętnie wykorzystywane przez mieszkańców Wrocławia.

Rekordowe zainteresowanie na rynku nieruchomości

Według danych GUS na lata 2014-2019, Krzyki zyskały około 5600 nowych mieszkańców. Co ciekawe, w przypadku Śródmieścia obserwuje się odwrotną tendencję. Tu liczba zameldowanych osób w tym samym czasie, spadła o ponad 5700 osób. Może wydawać się, że oznacza to nagły spadek zainteresowania Śródmieściem na lokalnym rynku nieruchomości. Jednak wcale tak nie jest. Zainteresowanie zakupem nieruchomości w Śródmieściu po prostu przewyższa liczbę dostępnych mieszkań. Co więcej, najczęściej nieruchomości nabywane są tu głównie pod inwestycję, w celu ich wynajmu. Z kolei, wynajmujące je osoby często nie aktualizują swojego zameldowania i tym samym nie są brane pod uwagę w oficjalnych statystykach.

Rosną ceny i liczba mieszkań

Duże zainteresowanie tymi dzielnicami widoczne jest na lokalnym rynku nieruchomości. Na portalu RynekPierwotny.pl pod koniec marca mogliśmy znaleźć niemal 3000 ofert nowych mieszkań na Krzykach. Pod tym względem Krzyki przewodzą w całym Wrocławiu. Drugą dzielnicą w tym zestawieniu było Śródmieście, w którego granicach można było znaleźć ponad 1000 nowych mieszkań. Oznacza to, że deweloperzy są świadomi zainteresowania tymi regionami i dostosowują swoje oferty do coraz większego zapotrzebowania na mieszkania właśnie w tych dzielnicach.

Rośnie popyt, rośnie podaż, ale także rosną ceny na wrocłąwskim rynku nieruchomości. W pierwszym kwartale 2021 roku we Wrocławiu wzrosła średnia cena za metr kwadratowy. W styczniu cena ta wynosiła 8722 zł, z kolei w lutym 8857 zł, a w marcu aż 9254 zł. Dlaczego ceny rosną tak szybko? Głównym czynnikiem jest przede wszystkim znaczna przewaga popytu nad podażą. Pomimo wzrostu dostępnej liczby nieruchomości, popyt na nie rośnie jeszcze szybciej. To nie koniec, bowiem żadne prognozy nie wskazują na to, aby ta tendencja miała się zmienić w najbliższym czasie.

Znacząca rola zieleni

Wyniki Rankingu Inwestycji przygotowane przez RynekPierwotny.pl również potwierdzają znaczne zainteresowanie Śródmieściem i Krzykami. W Śródmieściu w pierwszym kwartale tego roku ogromną popularnością cieszyły się nieruchomości, takie jak: Dom na Kurkowej i Atmo. Z kolei na Krzykach popularnymi inwestycjami były: Mist House, HB 1820 i Armii Krajowej 7. Wszystkie te obiekty położone są w dogodnej, pełnej atrakcji lokalizacji. Znacząco rolę odgrywa również bliskość zieleni, która stanowi ich wspólny mianownik. Mieszkańcy stolicy województwa dolnośląskiego kupując mieszkania, zwracają szczególną uwagę na bliskość terenów zielonych, w szczególności parków. Ma to największe znaczenie zwłaszcza teraz, gdy podróżowanie zostało znacznie ograniczone. To sprawia, że bliskość przyrody stała się jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze lokalu. Coraz częściej mieszkańcy zaczynają myśleć o tym, jak wygląda najbliższa okolica. Liczy się przede wszystkim to, aby była przyjazna, pełna zieleni i innych udogodnień.

Tendencja ta zauważalna jest także wśród inwestycji nagrodzonych w Rankingu Inwestycji za pierwszy kwartał 2021 roku. Wyróżniony w zestawieniu Mist House położony jest w otoczeniu aż 3 dużych parków: Park Południowy, Park Grabiszyńskiego i Parku Klecińskiego. Bogatość przyroday, a także rozległe tereny zielone czekają również na nowych lokatorów projektu deweloperskiego Atmo, który zajmuje drugie miejsce we wrocławskim rankingu. Ten Budynek znajduje się na największej wrocławskiej wyspie - Kępie Mieszczańskiej. Otoczony jest dwoma ramionami Odry, a także parkiem. Co więcej, znacząca rola zielenie zauważalna jest także przy pozostałych inwestycjach, które również szczycą się pięknem otaczającej je przyrody.

Więcej informacji na temat Rankingu Inwestycji we Wrocławiu, znajdziesz na: https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/wroclaw/ocena-q1-2021/

*źródło: Dane GUS - Rocznik Statystyczny Wrocławia 2020 - https://wroclaw.stat.gov.pl/dane-o-wojewodztwie/stolica-wojewodztwa-1507/