Profesjonalny stół spawalniczy - jak wybrać, aby przyspieszyć pracę w warsztacie?

Odpowiednio dobrane stoły spawalnicze zapewniają nie tylko bezpieczeństwo i komfort w warsztacie, ale także przyspieszają tempo pracy. Jakie zatem parametry powinny mieć te akcesoria? Podpowiadamy. 

Jakie stoły spawalnicze wybrać do warsztatu?

Zanim zdecydujesz się na konkretne stoły spawalnicze, weź pod uwagę szereg kryteriów. Przede wszystkim akcesoria w warsztacie powinny zapewniać pracownikom bezpieczeństwo, dlatego postaw na ich wysoką jakość. 

Wybierając sprzęt, nie warto oszczędzać, ponieważ od niego zależy sposób wykonania projektów. Tym, czego nie może zabraknąć w miejscu pracy to różne rodzaje spawarek: MMA, TIG i migomatów. Jeśli chodzi o te ostatnie polecamy migomat Magnum.    

Materiał wykonania

Stoły spawalnicze powinny być wykonane z dobrej klasy stali, takiej jak S355J2+N. Tego rodzaju blacha stalowa nie podlega obróbce cieplnej, nie jest hartowana ani ozonowana. Wbrew pozorom te dodatkowe powłoki nie wpływają na wytrzymałość stali, jedynie zwiększają cenę stołów spawalniczych. 

Jednak o model ze stali S355J2+N trzeba odpowiednio dbać, stosując środki chroniące powierzchnię przed odpryskami. 

Stół spawalniczy jest narażony na działanie wysokiej temperatury, dlatego musi być odporny na korozję i rdzę. 

Regulacja

Inwestując w stół spawalniczy, zorientuj się, czy można regulować jego kąt nachylenia. Spawanie to skomplikowany proces, dlatego konieczny musisz mieć dostęp do spajanego materiału. Profesjonalne stoły spawalnicze ustawisz nawet pod pięcioma kątami (niektóre ustawisz tylko pod jednym lub dwoma). To Ty decydujesz, jak wyregulujesz stół spawalniczy, aby Tobie i Twojemu personelowi pracowało się komfortowo. 

Wytrzymałość

Kiedy wybierasz stół spawalniczy, zwróć uwagę na jego wytrzymałość. Na pewno zdarzy się, że będziesz spawać ciężkie elementy i wtedy stół może się załamać pod naporem obciążenia. Zdecyduj się dlatego na model z grubszymi nogami, które gwarantują stabilność. 

Modele przenośne

W wielu warsztatach zazwyczaj brakuje przestrzeni, dlatego dobrym rozwiązaniem jest składany stół spawalniczy. Przenośny model na kółkach pozwoli Ci na pracę w dowolnym miejscu.

Zaciski

Przede wszystkim pracuj na dobrze zamocowanym materiale. Upewnij się, że stół spawalniczy, jaki wybierzesz ma zaciski, które przytrzymają metal na miejscu. 

Squaring

Squaring to nic innego jak łączenie dwóch metalowych przedmiotów pod kątem prostym. Abyś mógł wykorzystać tę technikę sztuki spawalniczej, Twój stół musi mieć podwójną funkcję wyrównywania. Dzięki temu ustawisz przedmioty w odpowiedniej pozycji, a dzięki owym zaciskom nie będą się one poruszały. 

Poziomowanie

Stoły spawalnicze, jakie wybierzesz do warsztatu powinny mieć równą powierzchnię. To zagwarantuje Twoim projektom dokładność. Profesjonalne akcesoria są wypoziomowane i stabilne, a co za tym idzie praca na nich jest bezpieczna i komfortowa. 

Dobrze dopasowane stoły spawalnicze umożliwiają spawanie na poziomie pasa. Pracownicy nie zmieniają co chwilę pozycji ciała, aby zespoić elementy, zatem nie nadwyrężają kręgosłupa. Nowoczesne stoły spawalnicze zwiększają tempo pracy - zamiast jednego projektu spawacz może wykonać ich kilka w stosunkowo krótkim czasie. Oczywiście to przekłada się na zysk, ale i prestiż Twojego warsztatu. Klienci postrzegają Cię jako dbającego o personel profesjonalistę, którego projekty wykonane są z dbałością o każdy szczegół.