Klasyka w Wrocławiu: Koncert Bokun/Kościuszko Duo
Zapraszamy na cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę”, podczas którego duet Bokun/Kościuszko Duo zagra w trzech wyjątkowych miejscach na Dolnym Śląsku. Wydarzenie to jest częścią projektu Polskiego Impresariatu Muzycznego, mającego na celu promocję muzyki klasycznej i jazzowej w regionach, gdzie kultura wysoka jest rzadziej dostępna.
  1. Koncerty odbędą się w Piotrowicach Świdnickich, Jedlinie-Zdroju i Udaninie.
  2. W programie utwory takich kompozytorów jak J.S. Bach, Bela Kovacs i Richard Galliano.
  3. Projekt organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
  4. Duet Bokun/Kościuszko Duo zdobył uznanie na wielu międzynarodowych scenach.

Duet Bokun/Kościuszko, składający się z Jana Jakuba Bokuna na klarnecie oraz Jakuba Kościuszki na gitarze, wystąpi w ramach cyklu koncertów „Z klasyką przez Polskę”. Koncerty odbędą się w Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich (7 czerwca 2024, godz. 19.00), Pałacu Jedlinka (8 czerwca 2024, godz. 19.00) oraz Kościele Św. Urszuli w Udaninie (9 czerwca 2024, godz. 17.00).

Program koncertów obejmuje różnorodne utwory, w tym dzieła takich mistrzów jak J.S. Bach (Jesu bleibet meine Freude), Bela Kovacs (A la flamenco) i Richard Galliano (A French Touch). Publiczność będzie miała okazję usłyszeć także kompozycje Łukasza Wosia, Sergio Assada, Jaime Zenamona, Maurice'a Ravela i Yoma.

„Z klasyką przez Polskę” to inicjatywa, która ma na celu dotarcie z ambitnym repertuarem do miejsc, gdzie dostęp do kultury wysokiej jest ograniczony. Projekt jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz współorganizowany na Dolnym Śląsku przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Operatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Dolnośląskie Laboratorium Kultury. Całość finansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Duet Bokun/Kościuszko stał się rozpoznawalny nie tylko w Polsce, ale i na międzynarodowej scenie muzycznej. Z koncertami odwiedzili już Tokio, Nagoyę, Paryż, Nowy Jork, Filadelfię, Budapeszt, Kolonię, Pragę, Brukselę oraz Kraków. Ich trasa koncertowa w Japonii spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem, a muzycy pojawili się na okładce magazynu „Clarinet”.

Ich wspólny album „A la carte” z 2015 roku zdobył pięciogwiazdkowe recenzje, a najnowsza płyta „A la carte 2” prezentuje różnorodność stylów, w których artyści się poruszają, jak klasyka, valse musette, klezmer fusion czy world-jazz. Na krążku znajdują się także światowe premiery fonograficzne utworów napisanych specjalnie dla duetu.

„(...) Bokun gra dźwięcznym, zwartym tonem doskonałej jakości, a żywiołowa gra Kościuszki skutkuje znakomitą stopliwością i równowagą brzmienia. Obydwaj wykonawcy są wybitnymi muzykami (...)” - Larry Guy, The Clarinet.

Nie przegapcie okazji, by doświadczyć muzyki na najwyższym poziomie w wykonaniu Bokun/Kościuszko Duo w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Warto zarezerwować czas na te wyjątkowe wydarzenia kulturalne.


Na podst. OKiS Wrocław