Witkowski w Mediatece - powieść o ciemnej stronie ludzkich wyborów

Wrocławska Mediateka szykuje spotkanie dla tych, którzy lubią literaturę z pazurem i bez łatwych odpowiedzi. 18 czerwca o godz. 17.30 w Filii nr 58, MEDIATEKA, Plac Teatralny 5, 50-051 Wrocław pojawi się Tomasz Witkowski, by porozmawiać o swojej pierwszej powieści „Tryptyk haniebny” 📚.
- Spotkanie z Tomaszem Witkowskim w Mediatece otworzy rozmowę o jego pierwszej powieści
- W Tryptyku haniebnym średniowiecze nie jest dekoracją, tylko lustrem dla współczesnych lęków
- 18 czerwca w Filii nr 58, MEDIATEKA, Plac Teatralny 5, 50-051 Wrocław warto być chwilę przed czasem
Spotkanie z Tomaszem Witkowskim w Mediatece otworzy rozmowę o jego pierwszej powieści
Tomasz Witkowski od lat funkcjonuje w polskiej kulturze jako psycholog, publicysta i autor książek popularnonaukowych. Na koncie ma już dziewiętnaście takich tytułów, w tym „Zakazaną psychologię” i bestseller „Psychomanipulacje”, a „Tryptyk haniebny” jest jego dwudziestą książką i zarazem debiutem w świecie powieści.
To ważny moment także dlatego, że autor nie wchodzi do prozy z boku, ale z dużym bagażem obserwacji o tym, jak działają ludzie i ich słabości. W 2022 roku zdobył pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. J.I. Kraszewskiego w kategorii proza, a także wyróżnienie za scenariusz krótkiego filmu dla młodego widza. Rok później sięgnął po Nagrodę Główną Storytel i Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w konkursie scenariuszowym Script Pro podczas Off Camera.
W Tryptyku haniebnym średniowiecze nie jest dekoracją, tylko lustrem dla współczesnych lęków
„Tryptyk haniebny” prowadzi czytelnika do czternastowiecznej Europy Środkowej, gdzie alchemia, dworskie układy i brutalność codzienności splatają się w duszny, mocno niepokojący świat. Punkt wyjścia stanowi legenda o zaginionym obrazie ucznia Hieronima Boscha, a dalej robi się jeszcze gęściej - pojawiają się bohaterowie miotani żądzą, ambicją, poczuciem wykluczenia i pogardą.
Jakub, syn kowala, wchodzi w alchemiczne eksperymenty u boku tajemniczego Maxentiusa Renatusa. Teofilakt, niziołek o łagodnym obliczu, próbuje odnaleźć własne miejsce w świecie, który szybko pcha go w stronę intryg i zakazanych pragnień. Z kolei kat, ten najbardziej odrzucony z wszystkich, spisuje swoją spowiedź i patrzy na ludzi bez złudzeń.
Właśnie ta trójka nadaje powieści ciężar. To książka nie tyle o dawnych wiekach, ile o tym, jak łatwo człowiek przechodzi od litości do okrucieństwa i jak cienka bywa granica między ofiarą a oprawcą.
18 czerwca w Filii nr 58, MEDIATEKA, Plac Teatralny 5, 50-051 Wrocław warto być chwilę przed czasem
Spotkanie zacznie się 18 czerwca o godz. 17.30, a jego współgospodarzem jest Wydawnictwo Bez Maski. Jeśli ktoś chce dopytać o szczegóły, pod ręką są też numery kontaktowe: 71 347 12 82 oraz 71 347 12 68.
na podstawie: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.
Ostatnie Artykuły

Rower skradziony rano odzyskany tego samego dnia. Policja namierzyła go na Nadodrzu

Remont mostu w Dobromierzu wchodzi w kolejny etap. Objazd nadal obowiązuje

Słowa wychodzą ze strony i zaczynają rysować - wystawa we Wrocławiu

Wrocław ogląda pamięć Podhala - rzeźby z pustką w środku

Wrocławskie firmy IT mają szansę na międzynarodowy rozgłos

Bóbr pod stałą kontrolą służb. Woda w kranach nadal bezpieczna

Wrocławskie uczelnie włączają się w system ochrony ludności. Powstaje DAKOL

Deski przy drzewach w Parku Szczytnickim. To początek większych prac

Siedem pojazdów zderzyło się na A4. Jeden pas jest zablokowany

Dwie linie na lotnisko przechodzą na prąd. MPK Wrocław ma nowe autobusy

Rolki, muzyka i konkursy. Letnia noc na Stadionie Sportowym

Wałbrzyscy policjanci odebrali awanse. Wyróżniono też pracowników cywilnych

Bach wraca do Kościoła Pokoju - Festiwal Bachowski w Świdnicy

Grecka wyprawa bez walizki - dzieci zbudują własne antyczne świątynie
Przydatne dane teleadresowe
- Oddział Celny Towarowy Port Lotniczy Wrocław-Strachowice - kontakt i siedziba
- Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 we Wrocławiu - kursy automatyki, zapisy, kontakt
- Centrum Kultury Agora we Wrocławiu - kontakt, zajęcia, wynajem sal
- Ośrodek Dziecięcych Porażeń Mózgowych „Puchatek” we Wrocławiu - kontakt, rejestracja, poradnie
- Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu - kontakt, wydziały, godziny
- Parafia św. Kazimierza we Wrocławiu - msze, kancelaria, sakramenty
