283 filmy z 92 krajów. Seanse Nowych Horyzontów także pod chmurką

FOT. Urząd Miasta we Wrocławiu
Na ekranach pojawią się historie z całego świata, ale festiwal nie ograniczy się do sal kinowych. W programie znalazły się także koncerty, wystawy i spotkania z twórcami. Część bezpłatnych pokazów odbędzie się na Placu Gołębim w Rynku oraz na zamku w Leśnicy. Wrocławska edycja Nowych Horyzontów zaczęła się od filmu nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes.
- Setki filmów i wydarzenia poza salami kinowymi
- Od Sanoka przez Cieszyn do Wrocławia
- Film z Cannes na otwarcie festiwalu
Setki filmów i wydarzenia poza salami kinowymi
Program obejmuje 283 filmy z 92 krajów. Wśród nich są 43 polskie produkcje i koprodukcje prezentowane w 24 sekcjach. Za dobór programu odpowiada festiwalowa dyrektorka Dorota Lech.
Przed nami setki pokazów filmowych. Do tego koncerty, wystawy, spotkania z twórcami i stwórczyniami oraz wiele wydarzeń, które sprawiają, że festiwal żyje także poza salami kinowymi.
Pokazy odbywają się między innymi w kinie Nowe Horyzonty i Dolnośląskim Centrum Filmowym. Organizatorzy zaplanowali też seanse w plenerze – na Placu Gołębim w Rynku oraz na zamku w Leśnicy. W tych dwóch miejscach filmy można oglądać bezpłatnie, co daje możliwość uczestnictwa także osobom, które nie planują kupować biletów na seanse w kinach.
Od Sanoka przez Cieszyn do Wrocławia
Festiwal jest związany z Wrocławiem od 2006 roku. Obecna edycja jest 21. organizowaną w stolicy Dolnego Śląska. Wcześniej wydarzenie odbywało się w Sanoku, gdzie w 2001 roku zorganizowano pierwszą edycję, a następnie w Cieszynie w latach 2002–2005.
Mateusz Żak, wiceprezydent Wrocławia, podkreślał, że projekcje w różnych częściach miasta mają ułatwić kontakt z festiwalowym programem.
Podczas festiwalu będą wyświetlane filmy z 92 państw, które będzie można zobaczyć w różnych miejscach Wrocławia m.in. w kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym, a także na Placu Gołębim w Rynku i na zamku w Leśnicy, gdzie te seanse będzie można obejrzeć bezpłatnie. Chcemy, żeby w naszym mieście kultura wychodziła do ludzi i każdy mógł tutaj znaleźć coś dla siebie.
Za wydarzeniem stoi Roman Gutek, twórca festiwalu. Mecenasem imprezy jest gmina Wrocław.
Film z Cannes na otwarcie festiwalu
Pierwszym pokazem był „Fiord (Fjord)” w reżyserii Cristiana Mungiu, laureata Złotej Palmy w Cannes. To dramat moralno-sądowy o konserwatywnym małżeństwie z małego norweskiego miasteczka. Ich prywatne życie zostaje wystawione na bezwzględny publiczny osąd.
Jan Szyszko, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, wskazywał, że festiwal zmienił sposób postrzegania Polski na kulturalnej mapie Europy.
Dzięki takim przedsięwzięciom, jak festiwal Nowe Horyzonty, nasz kraj, z miejsca, z którego dawniej trzeba było wyjeżdżać za granicę, żeby oglądać najlepsze dzieła, stał się krajem, do którego się przyjeżdża, żeby je oglądać. To jest ogromne osiągnięcie i wielka radość.
na podstawie: Urząd Miasta Wrocław.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta we Wrocławiu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Soki, miody i podróże pociągiem. Co dzieje się na Wyspie Piasek

Zaćmienie Słońca nad Polską. Kulminacja tuż przed zachodem

Przysięga w 10 Wrocławskiej Brygadzie Łączności. Przed nimi 11 miesięcy służby

Nie tylko krasnal. Takie pamiątki z Wrocławia można zjeść i zabrać w drogę

Apteki w Wrocławiu - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa

Apteki Wrocław-Krzyki, Wrocław - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Wrocław-Stare Miasto, Wrocław - adresy, telefony, godziny otwarcia

Niedaleko Wrocławia działa jedyna taka motylarnia w Polsce

TeDe wystąpi we Wrocławiu. Bezpłatny koncert w Hucie

Słoiki dostają drugie życie, a grillowe odpady trafiają do różnych pojemników

Śląsk wraca na Tarczyński Arena. Cracovia sprawdzi formę zespołu
![[PIŁKA NOŻNA] Stal Brzeg – Ślęza Wrocław 5:1 w Betclic 3. Lidze Grupa 3 (Grupa III) – wysoka porażka wrocławian](/images/mecz/thumbnails/stal-brzeg-sleza-wroclaw-07082026-51.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Stal Brzeg – Ślęza Wrocław 5:1 w Betclic 3. Lidze Grupa 3 (Grupa III) – wysoka porażka wrocławian

Klecińska do remontu. Kierowcy zachowają przejazd jednym pasem

Blisko 300 rekonstruktorów w Kłodzku. W sobotę bitwa o twierdzę
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu - kontakt, godziny, rejestracja, wsparcie dla bezrobotnych i pracodawców
- Parafia cywilno-wojskowa św. Elżbiety we Wrocławiu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Dolnośląska Delegatura NIK we Wrocławiu - kontakt i zakres działania
- Centrum Transferu Technologii UWr - kontakt, usługi i aparatura badawcza
- Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia we Wrocławiu - kontakt, kaplice, wspólnoty
- Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia-Krzyki Wschód - kontakt, godziny, właściwość
