Trzy flety Bacha, Maksymiuk i smuga cienia. Wratislavia Cantans z mocnym programem

Trzy flety Bacha, Maksymiuk i smuga cienia. Wratislavia Cantans z mocnym programem

Na plakacie człowiek stoi po pas w wodzie i patrzy w nieznany horyzont. Ten obraz dobrze prowadzi przez program tegorocznej Wratislavii Cantans – od muzyki dawnej i kantat Bacha po spotkanie z dziewięćdziesięcioletnim Jerzym Maksymiukiem. Wśród wykonawców są artyści światowych scen, wrocławskie zespoły i propozycje dla dzieci. Podczas festiwalu nie zabraknie także koncertów w dolnośląskich kościołach i pałacach.

Mottem 61. edycji jest „Smuga cienia”, nawiązująca do powieści Josepha Conrada. Prof. Andrzej Kosendiak, dyrektor artystyczny festiwalu, odczytuje ją jako opowieść o odpowiedzialności, dojrzałości i chwili, w której człowiek musi zdecydować, co zrobi z nadchodzącą przyszłością. Nie oznacza to jednak, że publiczność ma szukać jednego, narzuconego znaczenia w każdym koncercie.

„Cenię sobie naszą publiczność, dlatego przed festiwalem raczej pozostawiłbym słuchaczom pole do własnych dociekań”.

Jednocześnie, jak zaznacza Kosendiak, wszystkie programy zawierają elementy, które można powiązać z główną myślą wydarzenia. Przykładem jest „Koronacja Wenecka 1595” pod dyrekcją Paula McCreesha. Rekonstrukcja mszy z okazji koronacji doży Marina Grimaniego pokazuje Wenecję u szczytu splendoru, ale także w momencie, gdy jej dawna potęga zaczynała słabnąć.

  • Kantaty Bacha zabrzmią z udziałem trzech fletów
  • Wrocławskie zespoły i artyści światowych scen
  • Jerzy Maksymiuk świętuje dziewięćdziesiąte urodziny

Kantaty Bacha zabrzmią z udziałem trzech fletów

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie koncert poświęcony kantatom Jana Sebastiana Bacha. Andrzej Kosendiak poprowadzi Wrocław Baroque Ensemble, a na flecie podłużnym wystąpi Giovanni Antonini – dyrygent, flecista i wieloletni dyrektor artystyczny Wratislavii Cantans.

W Narodowym Forum Muzyki zabrzmią trzy kantaty:

  • BWV 18,
  • BWV 25,
  • BWV 96.

Koncert jest częścią większego projektu nagraniowego obejmującego ponad dwadzieścia kantat Bacha z partiami fletu prostego. Pierwszy album, zarejestrowany podczas koncertu w NFM, ma ukazać się w październiku nakładem wytwórni Alpha Classics.

Kosendiak długo zwlekał z rozpoczęciem nagrań, ponieważ do muzyki Bacha podchodzi z dużym respektem. Ważne jest dla niego również to, aby rejestrację poprzedzały występy przed publicznością. Dzięki temu nagranie nie staje się pierwszą próbą zmierzenia się z repertuarem.

Projekt ma też szczególne wymagania organizacyjne. Chłopięce głosy sopranowe szybko się zmieniają, dlatego kilkuletnie odkładanie kolejnych sesji mogłoby oznaczać konieczność budowania obsady od początku.

Podczas festiwalowego koncertu partie fletowe zyskają wyjątkową różnorodność. W jednej z kantat pojawią się aż trzy flety, a w innym utworze – flet piccolo o wysokim brzmieniu. Antonini uważa te fragmenty za jedne z najciekawszych przykładów literatury napisanej na jego instrument.

Wrocławskie zespoły i artyści światowych scen

W programie znalazło się miejsce dla muzyki średniowiecznej i wczesnorenesansowej. Po raz pierwszy w historii festiwalu wystąpi Ars Cantus pod kierownictwem Tomasza Dobrzańskiego. Wrocławski zespół przygotował wieczór z motetami i balladami Guillaume’a de Machauta.

Obecność Ars Cantus wpisuje się w szerszy plan prezentowania zespołów z regionu. Grupa związana z festiwalem Forum Musicum jest obecnie zespołem rezydentem Narodowego Forum Muzyki, ale wcześniej nie pojawiała się w programie Wratislavii Cantans.

Wrocław reprezentować będzie także baryton Andrzej Filończyk. Artysta występuje na największych scenach operowych, w tym w nowojorskiej Metropolitan Opera, a mimo to nie wszyscy mieszkańcy wiedzą, że pochodzi z tego miasta. Podczas festiwalu zaśpiewa pieśni z towarzyszeniem fortepianu.

Ten gatunek daje wykonawcy i publiczności zupełnie inne doświadczenie niż wielkie koncerty symfoniczne czy oratoryjne. Ma kameralny charakter, ale pozwala na dużą ekspresję i precyzyjne wydobycie emocji zawartych w poezji. Właśnie takich spotkań w małych salach, między innymi w Muzeum Pana Tadeusza, ma być w przyszłości więcej.

W tegorocznym programie zabraknie natomiast Christopha Eschenbacha, który w poprzednich edycjach prowadził koncerty w Narodowym Forum Muzyki. Jego nieobecność wiąże się ze zmianą formuły współpracy. Eschenbach będzie pełnił funkcję honorowego dyrektora NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Jerzy Maksymiuk świętuje dziewięćdziesiąte urodziny

Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń będzie koncert Jerzego Maksymiuka. Przed Narodowym Forum Muzyki maestro odsłoni tablicę z faksymile swojego podpisu, a następnie poprowadzi program złożony między innymi z „Morza” Claude’a Debussy’ego i „Symfonii Psalmów” Igora Strawińskiego.

Oba utwory sam wskazał jako wymarzony zestaw. Program łączy się także z Conradowską inspiracją festiwalu – morze jest jednym z najważniejszych motywów w twórczości autora „Smugi cienia”.

„To wspaniałe, że w każdym wieku można planować sobie przyszłość, następny dzień, plany artystyczne” – mówi Andrzej Kosendiak o Jerzym Maksymiuku.

Festiwal nie ogranicza się jednak do dorosłej publiczności. Dla dzieci do trzeciego roku życia przygotowano koncerty Gordonowskie prowadzone przez Magdalenę Zawartko i zespół instrumentalny. Występy połączą muzykę, wizualizacje i formę krótkich przedstawień.

Na takie wydarzenia przychodzą całe rodziny. Dziecko słucha muzyki razem z rodzicami albo dziadkami, a kontakt ze sztuką staje się częścią wspólnego czasu. Kosendiak przywołuje anegdotę o węgierskim kompozytorze, który pytany o najlepszy moment rozpoczęcia edukacji muzycznej odpowiedział najpierw: „dziewięć miesięcy przed dniem narodzin”, a później poprawił się, wskazując czas dziewięciu miesięcy przed narodzinami matki.

Koncerty odbędą się nie tylko we Wrocławiu. Organizatorzy zaplanowali również wydarzenia w wybranych miejscach Dolnego Śląska, między innymi w kościołach i pałacach. Dobór lokalizacji ma uzupełniać, a nie wypierać ofertę innych instytucji i festiwali, takich jak filharmonie w Wałbrzychu i Jeleniej Górze czy Festiwal Bachowski w Świdnicy.

Program 61. edycji obejmuje wydarzenia od 3 do 13 września. Na część koncertów bilety są jeszcze dostępne w sprzedaży internetowej i w kasach. W przypadku najbardziej rozpoznawalnych nazwisk oraz wydarzeń o ograniczonej liczbie miejsc sprawdzenie dostępności wcześniej może ułatwić wybór konkretnego koncertu.

na podstawie: Urząd Miasta Wrocław.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji