Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji i Patrolowego z wrocławskiej Komendy Miejskiej Policji, kolejny raz byli w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Podczas działań profilaktycznych prowadzonych pod Centrum Handlowym Magnolia, do policjantów znakujących rowery podeszła kobieta, trzymając się nerwowo za gardło. Mundurowi szybko rozpoznali oznaki typowego zadławienia i przy pomocy odpowiednich technik pierwszej pomocy udało się usunąć ciało obce z jej dróg oddechowych. Cała akcja trwała niecałe dwie minuty, a wszystko zarejestrował monitoring galerii handlowej.

Nawet podczas z reguły spokojnych policyjnych działań profilaktycznych, może dojść do sytuacji, kiedy pomoc mundurowych będzie potrzebna. Tym właśnie charakteryzuje się służba w granatowym mundurze, nigdy nie wiadomo co się wydarzy i kiedy przydadzą się nabyte podczas szkoleń umiejętności. W ubiegły piątek pod popularnym wrocławskim centrum handlowym, funkcjonariusze z Wydziału Prewencji i Patrolowego użyli technik pierwszej pomocy, kiedy podeszła do nich zestresowana kobieta trzymając się za gardło i nie będąc w stanie powiedzieć nawet słowa.

Wszystko działo się w godzinach popołudniowych tuz przy galerii handlowej Magnolia. Tam właśnie funkcjonariusze prowadzili znakowanie rowerów w ramach programu profilaktycznego „Twój rower-twoja własność”. Polega on na wprowadzaniu danych jednośladu do policyjnego systemu. Dzięki temu rower staje się mniej atrakcyjny dla potencjalnego złodzieja, a w przypadku kradzieży i odnalezienia pojazdu, łatwiej można odnaleźć jego właściciela i zwrócić mu jednoślad.

W pewnej chwili do funkcjonariuszy podeszła mocno zestresowana kobieta. Nie była w stanie nic powiedzieć i trzymała się za gardło. Policjanci, będąc przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy, szybko rozpoznali oznaki typowego zadławienia. Jest to dość częsta sytuacja, ale za każdym razem bardzo groźna, ponieważ osoba poszkodowana najczęściej nie jest w stanie pomóc sobie sama. Potrzebny jest ktoś, kto używając podstawowych technik, pomoże usunąć ciało obce.

Tym razem byli to wrocławscy funkcjonariusze, którzy byli w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie.
Błyskawicznie pomogli kobiecie, która już po chwili mogła wziąć głęboki oddech. Cało zdarzenie trwało zaledwie 2 minuty i zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu. Widać dokładnie, jak błyskawiczna reakcja policjantów uchroniła kobietę przed poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Po wszystkim funkcjonariusze wrócili do dalszych działań. Jak widać, służba policyjna pełna jest niespodziewanych sytuacji, podczas których liczy się wiedza i doświadczenie mundurowych, którzy nie raz pokazują, że ich celem jest przede wszystkim pomoc drugiemu człowiekowi.

sierż. szt. Krzysztof Marcjan

 

 

Galeria

Powiązane wiadomości