Gdzie używane są kowadła?

Współczesne zawody nie mają często nic wspólnego z tym, czym zajmowali się ludzie kiedyś. Influencer, fotograf, programista, to nic innego, jak zawody naszych czasów - kiedyś ludziom nawet nie śniło się, że powstaną. Kiedyś liczył się fach w ręku, umiejętności fizyczne, siła, zręczność, wytrzymałość i doświadczenie powstające na skutek wielu lat pracy i nauki. Mowa o rzemieślnikach, którzy swoje produkty wyjściowe tworzyli za pomocą konkretnych narzędzi. Świetnym przykładem jest kowal, który wykonując broń lub narzędzia użytku codziennego, używał do swojej pracy kowadła. No dobrze, czym więc jest kowadło i czy używa się go dzisiaj?

Jak zbudowane jest kowadło?

Kowadło to podstawa pracy kowala, tak więc musi być odpowiednio wytrzymałe. Masywny, trwały korpus wykonane jest zwykle ze stosunkowo miękkiego materiału, nazywanego staliwem. Na wierzchu korpusu zamontowana jest część o gładkiej, bardzo twardej powierzchni, która fachowo nazywana jest bitnią lub gładzią.

Na powierzchni gładzi znajduje się otwór o przekroju kwadratu, w którym umieszczane są narzędzia pomocnicze oraz otwór owalny, który przydaje się podczas przebijania wytwarzanego przedmiotu. Dzięki owalnemu otworowi gładź nie jest narażona na uszkodzenia. W niektórych kowadłach występuje próg, który jest wykonany z miększego niż gładź materiału. Próg ten zabezpiecza narzędzia przed ewentualnym stępieniem, ponieważ na nim kowal używa na przedmiotach przecinaka.

Powierzchnia robocza kowadła to inaczej twarz. Musi być wykonana precyzyjnie, być gładka i zaokrąglona na końcach - w innym wypadku rogi mogą wcinać się w wytwarzane przedmioty, a każda rysa lub nierówność będzie się na nim odbijać.

Jakie są rodzaje kowadeł?

Kowadła można podzielić na różne rodzaje, z których najważniejszymi są kowadła:

  • do kucia maszynowego: działające ze sobą dwa narzędzia, które zamontowane na prasach dociskających obrabiany przedmiot,
  • do kucia ręcznego: jednorożne z rogiem okrągłym lub dwurożne z rogiem okrągłym oraz kwadratowym.

Bez względu na rodzaj należy pamiętać, że kowadła zawsze powinny być masywne i solidnie wykonane, aby praca na nich była komfortowa i wydajna. Lekkie nie będą w stanie spełnić swojej roli.

Z czego tworzone są kowadła?

Używane w większości przypadków do kucia, kowadła, tak jak zostało wspomniane wcześniej, są produkowane ze staliwa i mocnej stali na ich powierzchni. Mowa o profesjonalnych kowadłach. Te tańsze wykonuje się z żeliwa i stosunkowo niedrogiej stali, co sprawia, że nie nadają się do profesjonalnej pracy.

Kowadło, dzięki swojej budowie i bezwładności oddaje energię, która powstaje na skutek uderzenia, dzięki czemu odbija kowalski młot. Tańsze, lżejsze kowadła nie mają takiej właściwości, poza tym odkształcają się przy cięższych pracach.

Profesjonalne obróbka narzędzi metalowych wymaga dobrego sprzętu, dlatego kowadło kowalskie musi być wykonane idealnie pod cel, który nabywca sobie nakreślił. Jest wiele rodzajów kowadeł, dlatego najpierw należy się zastanowić, do czego będzie nam ono służyło.