Wymiana koła w samochodzie - czy niezbędna jest w tym przypadku pomoc drogowa?

O tym, że jazda samochodem pełna niespodzianek doskonale wie każdy kierowca, niestety często zdarza się, że nieoczkiwane sytuacje nie tylko nie należą do najprzyjemniejszych (ponieważ generują dużą ilość stresu), ale również są bardzo niebezpieczne zarówno dla samej osoby prowadzącej auto, jak i innych uczestników ruchu. Do tego typu sytuacji bez wątpienia zalicza się złapanie tzw. kapcia.

Choć przebita opona z pewnością nie należy do najbardziej pożądanego scenariusza, który mógłby się wydarzyć na drodze, to niemniej jednak warto być przygotowanym na tego typu sytuację i mieć świadomość kolejności kroków, które należy podjąć aby bez obaw kontynuować dalszą jazdę. O jakich czynnościach warto pamiętać w tym przypadku i jak krok po kroku powinna wyglądać samodzielna wymiana koła w samochodzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule stworzonym wraz z ekspertami z Hol-Max - najlepszej pomocy drogowej we Wrocławiu.

Przebita opona - czy to aby na pewno pora na zmianę koła?

Być może niektórym czytelnikom wyda się to nieco szokujące, jednak fakty są takie, że uszkodzona opona nie zawsze stanowi przesłankę do jej natychmiastowej wymiany - w niektórych przypadkach wystarczy ją jedynie naprawić. Tego typu sytuacją jest m.in. wystąpienie na bocznej ścianie opony śladów wyglądem przypominających otarcia, pojawienie się wgłębień (które często stanowią cechę naturalną opon samochodowych), a także zauważenie widocznych gołym okiem przebić punktowych, których średnica nie przekracza wielkości 5 mm.

Kiedy konieczna jest wymiana koła?

Wymiana koła powinna mieć miejsce wówczas, gdy:

  • na oponie widoczne są tzw. zmiany starzeniowe - należy pamiętać o tym, że trwałość opony samochodowej wynosi około 10 lat, dlatego też jeśli zbliża się ona do tej okrągłej rocznicy to już najwyższa pora na jej wymianę (nawet jeśli wciąż posiada dużo bieżnika);
  • na ścianach bocznych występują wybrzuszenia, które na skutek zwiększonego obciążenia oraz ciśnienia grożą pęknięciem i tym samym spowodowaniem bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze;
  • występuje nierównomierne zużycie bieżnika, którego przyczyną jest skrzywiona felga, nieprawidłowa geometria zawieszenia lub też nieodpowiednie ciśnienie;
  • na ścianie bocznej widoczne są głębokie nacięcia, które w przeciwieństwie do ich płytszych odpowiedników, nie pozwalają na dalsze eksploatowanie opony;
  • występują trudności z wyważeniem opony, co jest jednoznaczne z jej trwałym uszkodzeniem, nawet jeśli nie jest ono widoczne gołym okiem;

trójkąt

Wymieniając koło warto pamiętać o dokładnym oznakowaniu miejsca naprawy

Samodzielna wymiana koła na skutek awarii - 9 niezbędnych kroków

Zanim przejdziemy do przedstawienia szczegółowego planu działań, pozwól że uczulimy Cię na jedną, newralgiczną kwestię, a mianowicie - uprzednie przygotowanie zestawu niezbędnych akcesoriów, które w przypadku tego typu awarii oszczędzą Ci bardzo dużo stresu i nerwów.

Choć awaria nierozerwalnie wiążąca się z wymianą opony może zdarzyć się w dosłownie każdym miejscu, to tego typu sytuacje szczególnie "przypodobały sobie" trasy, podczas których jak najszybsza i w pełni bezpieczna przeprawa z punktu A do punktu B jest jak najbardziej mile widziana. Aby być gotowym na wszelkie ewentualności mogące wydarzyć się na trasie podczas np. wakacyjnego wyjazdu warto ubezpieczyć się w: podnośnik, klucz, latarkę, kamizelkę ostrzegawczą oraz kliny pod koła. Gdy tą kwestię masz już z głowy, wówczas bez przeszkód możemy przejść do pierwszego z dwóch etapów składających się na wymianę koła.

Etap 1: zadbanie o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu, a także przygotowanie samochodu do naprawy

  • Usuń pojazd z drogi i włącz światła awaryjne

Aby zapewnić sobie (oraz innym uczestnikom ruchu) bezpieczeństwo zjedź na najbliższe pobocze, a następnie włącz światła awaryjne, które skutecznie ostrzegą innych o zaistniałej, nietypowej sytuacji. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość i w niedalekiej odległości znajduje się parking skorzystaj z tego rozwiązania, w takim miejscu nikt Ci nie będzie przeszkadzał i cała operacja pójdzie gładko.

  • Wyciągnij trójkąt ostrzegawczy i ustaw go w odpowiedniej odległości za pojazdem

Jeżeli sytuacja zmusza Cię do podjęcia działań na drodze, wyjmij trójkąt ostrzegawczy i umieść go:

a) 100 m za samochodem (jeżeli jesteś na autostradzie);

b) 1 m za pojazdem (jeżeli jesteś w mieście lub innym terenie zabudowanym)

c) 30-50 m za autem, jeśli znajdujesz się poza terenem zabudowanym;

  • Wyprostuj koła

Warto wykonać tą czynność przed uniesieniem pojazdu, gdyż w przeciwnym razie odkręcenie koła będzie krótki mówiąc...niemożliwe.

  • Wrzuć "jedynkę" lub bieg wsteczny i zaciągnij hamulec ręczny
  • Zablokuj koła klinami

W przypadku demontowania lewego, przedniego koła podstaw klin pod prawe, tylne koło, a jeśli nie posiadasz w swoim samochodowym niezbędniku klinów wykorzystaj do tej czynności dwa, większe kamienie. Bardzo dobrą praktyką (która ułatwi cały proces) jest zablokowanie koła z obu stron.

Etap 2: Wymiana koła

  • Wyciągnij koło zapasowe z samochodu

To gdzie znajduje się koło zapasowe uzależnione jest od modelu samochodu - choć w większości przypadków umieszczone jest ono pod pokrywą bagażnika, to zdarzają się auta, w których "zapas" wisi w koszu pod bagażnikiem lub też jest zamocowany za pomocą liny.

  • Delikatnie poluzuj wszystkie śruby

W tym kroku często okazuje się, że śruby są zbyt mocno zakręcone lub też skorodowane, dlatego też powinieneś być przygotowany na fakt, że użycie klucza dynamometrycznego będzie wymagało od Ciebie użycia bardzo dużej siły. Jednocześnie pamiętaj by nie przesadzać - śruby powinny być jedynie lekko poluzowane, dzięki czemu z łatwością odkręcisz je rękoma po podniesieniu samochodu.

  • Podłóż podnośnik

Aby cała akcja zakończyła się sukcesem (a nie dodatkowym problemem) zadbaj o to by podnośnik ustawiony był na twardym i stabilnym podłożu, a także zwróć uwagę na to, gdzie umiejscowiony jest punkt podparcia samochodu, a więc najmocniejszy punkt w podwoziu samochodu, który oznaczony jest za pomocą małej strzałki.

  • Unieś auto i zdemontuj koło oraz załóż nowe

Unieś samochód na wysokość ok. 2 cm nad ziemią i odkręć śruby oraz ostrożnie zdejmij koło nie szarpiąc go. Załóż nowe koło i dokładnie upewnij się, że przylega do piasty i lekko je przykręć, a następnie opuść samochód. Gdy auto będzie stabilnie stało na 4 kołach dokręć śruby kluczem. Gotowe!

Wymiana koła

Wymiana koła sprawia Ci kłopot? Wezwij profesjonalistów!

Uszkodzona opona nie daje za wygraną? Wezwij pomoc drogową P.H.U. Hol-Max!

Nie masz zapasowego koła i brak Ci narzędzi? Wszelkie próby odkręcenia śrub kończą się fiaskiem i nie umiesz samodzielnie zmienić koła? Bez obaw! Wystarczy jeden telefon by eksperci z pomocy drogowej Hol-Max wyruszyli Ci na ratunek!

Niezależnie od tego czy jest środek nocy, święto narodowe, czy weekend, jesteśmy w stanie zaoferować Ci nasze usługi dosłownie przez całą dobę. Jeżeli kłopotliwa awaria przydarzyła Ci się na terenie Wrocławia lub okolic, to z chęcią udzielimy Ci fachowej pomocy i wymienimy koło na miejscu bądź też przetransportujemy Twoje auto do sprawdzonego warsztatu samochodowego, gdzie zostaną wykonane wszelkie niezbędne naprawy.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, pasji oraz zaangażowaniu cieszymy się bardzo dobrą opinią wśród kierowców ceniących sobie fachową pomoc drogową - możesz mieć więc pewność, że decydując się na usługi Hol-Max Twoje auto będzie w dobrych rękach.

 

Hol-Max
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław

Tel./fax. +48 889 333 111
WWW: https://pomocdrogowa.i-wroclaw.pl