Wszystko o klimatyzacji biurowej

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom komfortowe warunki pracy, a należy do nich między innymi sprawnie działająca klimatyzacja. Sprawdźmy, czym różni się klimatyzacja biurowa od mieszkalnej i jakimi powinna cechować się parametrami.

Klimatyzacja do mieszkania

Zarówno klimatyzacja w domu lub w mieszkaniu, jak i klimatyzacja do biura Wrocław musi charakteryzować się pewnymi uniwersalnymi parametrami, aby móc dobrze spełniać swoją rolę – zarówno przy falach upałów, jak i zimą. Urządzenie to kojarzy się zwykle z szybkim sposobem na ochłodzenie pomieszczeń biurowych i przemysłowych. Na szczęście znajduje coraz większą popularność. Biorąc pod uwagę zakup, musimy mieć na względzie powierzchnię mieszkania i liczbę pokojów. Do wyboru mamy tu urządzenia stacjonarne i przenośne. W przypadku tych pierwszych ich hałasującą część montuje się na zewnątrz budynku (wymagana jest zgoda właścicieli lub wspólnoty, gdyż montaż wymaga przebicia ściany).

Klimatyzacja do biura

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 r. pracodawca musi zapewnić prace przy odpowiedniej temperaturze, w przeciwnym razie grozi mu grzywna. W rozdziale trzecim Ustawy zatytułowanej Ogrzewanie i wentylacja czytamy, że temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsiusza (w przypadku biur) i 14 stopni Celsiusza w przypadku pomieszczeń przemysłowych, gdzie pracownicy pracują fizycznie. Co więcej, w pomieszczeniach tych powinna być zapewniona cyrkulacja powietrza, odpowiedni bilans ciepła i wilgotności. Z kolei powietrze z pomieszczeń przemysłowych musi być dostatecznie oczyszczane ze szkodliwych pyłów i innych toksyn. Jak widać, kwestie te są regulowane prawnie, dlatego sprawdź najlepszą klimatyzację do biura i przemysłu.

O czym należy pamiętać przy stosowaniu klimatyzacji biurowej?

Zgodnie z rozporządzeniem:

  • strumień powietrza nie może być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy,
  • strumień powietrza nie może powodować przeciągów, wyziębienia ani przegrzania,
  • klimatyzator powinien być konserwowany i regularnie oczyszczany, by uniknąć rozwoju grzybów i bakterii.

Czym kierować się podczas zakupu?

W pomieszczeniu liczącym sobie 30 metrów kwadratowych warto przemyśleć zakup klimatyzacji o mocy 2,5 kW. Im większe pomieszczenie, tym większa moc. Z tego powodu optymalne urządzenie dla pomieszczeń o powierzchni większej niż 90 metrów kwadratowych powinno działać z mocą przynajmniej 10 kW. Pamiętajmy, by moc dostosować do potrzeb wnętrza. Praca urządzenia przekłada się na zużycie prądu, dlatego potężny generator o mocy 10 kW nie będzie opłacalnym pomysłem dla niewielkiego biura z trzema pokojami. Istotnym paramentem jest klasa (ideał A+++), pozwalający na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Chociaż wybór odpowiedniego urządzenia jest nie lada wyzwaniem, zwróć też uwagę na funkcje takie jak możliwość ogrzewania, która sprawdzi się w zimie, a także oczyszczania, nawilżania i osuszania powietrza oraz możliwość sterowania pracą klimatyzatora zdalnie.