Chcesz zbudować własny dom?

Budowa domu jest niełatwym przedsięwzięciem, wymagającym nie tylko środków finansowych, ale też wiedzy oraz umiejętności zarządzania. Sprawdź, co musisz zrobić, zanim urzeczywistnisz swoje marzenie o własnym domu.

Zanim zaczniesz budować dom

Upewnij się, że działka, którą sobie wybrałeś, jest bezpieczna. To znaczy, czy zapiski w księgach wieczystych pokrywają się ze stanem faktycznym działki. Jeśli tak, kolejnym krokiem będzie analizy działki, czyli czy nadaje się ona na zagospodarowanie, jej zakup, uzyskanie zgód na budowę, wybór projektu, zaplanowanie prac i kosztorysu domu, a wreszcie zatrudnienie wykonawców. Brzmi skomplikowanie? Na szczęście warto pamiętać, że o ile kwestiami prawnymi zajmie się notariusz, budowa domów we Wrocławiu zajmie się stworzeniem projektu i jego adaptacją, zgodą na postawienie domu oraz pracami geodezyjnymi.

Jakie są wymagania przy budowie domu?

Plany zagospodarowania przestrzennego powinniśmy uzyskać z urzędu gminy. Plany te regulują kwestie związane z typem budownictwa. W dokumentach znajdziemy dane dotyczące dopuszczalnych wielkości działki, pod którą zbudowany ma być dom, jego wysokość, odległość od ulicy, a nawet specyfikę dachu. Plany takie regulują kwestie związane z typem budownictwa oraz ograniczeniami. Stawianie domu to poważna inwestycja, obwarowana prawnie, toteż urząd wymagać będzie oświadczeń (na przykład promesę o podłączenie nowego budynku do sieci wodociągowej czy elektroenergetycznej), opinię od geotechnika, którą możemy pozyskać od https://trudzia.pl/ czy finalny projekt budowy. Po złożeniu wniosku z prośbą o pozwolenie można poczekać nawet dwa miesiące. Niemniej kiedy już uzyskamy zgodę, wystarczy już tylko wyznaczyć kierownika budowy, który świadczy, że przejmuje obowiązki związane z całym przedsięwzięciem.

Jak przebiegają prace budowlane?

Budowa domu dzieli się na kilka etapów:

  • Odgrodzenie działki i wytyczenie nieruchomości;
  • Wykop ziemi i postawienie fundamentów razem z elementami kanalizacji;
  • Postawienie ścian zewnętrznych, schodów, komina, dachu, orynnowania;
  • Podłączenie do instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektroenergetycznych, gazowych;
  • Wstawienie drzwi i stolarka okien;
  • Przygotowanie elewacji, parapetów i balustrad;
  • Prace termoizolacyjne i otynkowanie (zewnętrzne i wewnętrzne);
  • Prace wykończeniowe.

Co składają się na prace wykończeniowe?

Z punktu widzenia zamawiającego jest to chyba najprzyjemniejsza część procesu. W końcu widzimy efekt pracy ekipy budowlanej i pozostaje tylko położyć wisienkę na torcie. Prace wykończeniowe dają duże pole do popisu.

To właśnie na tym etapie wybieramy płytki do podłogi i do ścian dla łazienki i kuchni. Wybieramy kolory farby i tapet, w tym rodzaje podłóg – na przykład panele bądź parkiet. Zaczynamy też tak zwany biały montaż, czyli instalację przyrządów sanitarnych (umywalek, zlewozmywarek, kabin prysznicowych). Ostatnim etapem jest zamontowanie wymarzonych mebli oraz oświetlenia.

Ile trwają prace budowlane, począwszy od etapu załatwiania formalności? Biorąc pod uwagę, ze dom domowi nierówny oraz fakt, że na tempo procesu wpływ mają czynniki zewnętrzne (zwłaszcza w fazie załatwiania formalności), trudno oszacować średni czas prac. Niekiedy może potrwać cztery miesiące, w innym przypadku rok. Pamiętajmy, że nie od razu Rzym zbudowano, a mimo to efekty prac do dziś zapierają dech w piersiach.