Wrocławianka oszukana metodą „na wnuczka”

Data publikacji 07.12.2022
Powrót
Generuj PDF
Drukuj

Niestety mimo wielu kampanii społecznych oraz akcji prowadzonych również przez wrocławskich policjantów, nadal zdarzają się osoby, które po rozmowie telefonicznej przekazują obcym osobom oszczędności swojego życia. Oszuści podając się za policjantów, prokuratorów, adwokatów, pracowników banków, wyłudzają od seniorów dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Żerując na ufności oraz empatii osób starszych mówią, że ktoś z ich bliskich, często wnuk, był sprawcą wypadku, w którym zostały poszkodowane osoby, a tym samym konieczne jest np. opłacenie adwokata.

Niestety kolejna z mieszkanek Wrocławia padła ofiarą oszustwa przekazując nieznanemu mężczyźnie blisko 40 tys. zł w gotówce. Zrobiła to, bo wcześniej zadzwonił do niej nieznany mężczyzna i powiedział, że jej wnuk potrącił ciężarną kobietę, w wyniku czego ciąża jest zagrożona, w związku z czym należy opłacić adwokata, który będzie reprezentował wnuka w sądzie. Dlatego nakłoniona przez rozmówcę postanowiła przekazać znaczną sumę pieniędzy „adwokatowi”, który już po kilkunastu minutach zapukał do jej drzwi. Niestety to był duży błąd, o którym 87-latka przekonała się dopiero kilka dni później.

Schemat działania sprawców jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomo policjant, prokurator, adwokat, pracownik banku informując, że nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji.

Telefonować może też fałszywy(a) wnuczek, wnuczka, ktoś z rodziny, kto uczestniczył w wypadku drogowym. Następnie żeby uniknąć kary więzienia należy "zorganizować" pieniądze na uniknięcie konsekwencji prawnych takiego zdarzenia. Tak jak miało to miejsce w przypadku oszukanej 87-letniej wrocławianki.

Sposobów, metod i form działania przestępców jest bardzo wiele. Wykorzystują oni zaufanie szczególnie osób starszych i wprowadzają je w błąd. Cel mają tylko jeden - wyłudzić od seniorów jak najwięcej pieniędzy, często oszczędności całego życia.

Dlatego rozmawiajmy z naszymi bliskimi, ostrzegajmy nasze babcie, dziadków i osoby starsze przed tego typu oszustami. Nie pozwólmy, żeby obcy ludzie okradali nasze rodziny! O każdym tego typu przypadku informujmy natychmiast służby pod numerem alarmowym 112. 

Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu