Jak skutecznie dbać o dobry wygląd dywanów?

Dywany nie tylko są praktyczne, ale mogą też być prawdziwą ozdobą w naszych wnętrzach. Doskonale sprawdzają się w sypialni, salonie czy pokoju dziecięcym, zapewniając powierzchnię, po której przyjemnie chodzi się bosymi stopami. Trzeba jednak pamiętać, że efektowny, długotrwały wygląd dywanu zależy od nakładu pracy, jaką włożymy w utrzymanie go w czystości.

W pomieszczeniach, w których dywan pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, najczęściej kładziemy dywany wykonane z naturalnych włókien. Są one dużo bardziej miękkie, delikatne i efektowne w porównaniu do dywanów z włókien syntetycznych. Mają jednak jeden minus – wymagają regularnego sprzątania i usuwania na bieżąco wszelkich zanieczyszczeń. Aby dywan dobrze prezentował się przez długi czas, należy wyciągnąć odkurzacz i go odkurzać przynajmniej kilka razy w tygodniu. Jeśli o tym zapomnimy, drobinki kurzu i brudu mogą na stałe wnikać w strukturę dywanu, tworząc zasklepione zabrudzenia, które będą trudne lub niemożliwe do usunięcia.

Jak i czym odkurzać dywany?

Dywany są intensywnie użytkowane, chłoną niemal wszystko, co przynosimy na butach z zewnątrz, a także to, co spadnie ze stołu. Jeśli mamy dzieci lub zwierzęta domowe, utrzymanie dywanów w czystości może być jeszcze trudniejsze. Czasem konieczne jest codzienne sprzątanie, aby na bieżąco usuwać wszystko, co znajdzie się między grubym włosiem. Skuteczne odkurzanie dywanu wymaga dopasowania szczotki do jego rodzaju. Możesz sprawdzić niezależny ranking odkurzaczy, aby wybrać urządzenie najlepiej pasujące do typu Twoich dywanów.

W przypadku dywanów typu shaggy z długim i gęstym włosiem, najlepszym rozwiązaniem będzie turboszczotka, która skutecznie wnika między włókna i usuwa z nich nawet najdrobniejsze drobinki zanieczyszczeń. Do sprzątania dywanów wełnianych warto natomiast wymienić turboszczotkę na gładką ssawkę bez włosia. Wełna jest bowiem wyjątkowo delikatna i wymaga specjalnego traktowania. Wybierając odkurzacz do dywanów, warto natomiast zwrócić uwagę nie tylko na zestaw szczotek, ale również na moc ssania – im większa, tym odkurzanie będzie bardziej skuteczne.

Usuwanie plam i specjalistyczne pranie

Regularne odkurzanie dywanów to podstawa w ich pielęgnacji, ale nie zawsze wystarczy. Zdarza się, że dywan zupełnie nagle zaplamimy. Wtedy konieczne jest natychmiastowe usunięcie plamy za pomocą specjalnych środków przeznaczonych do prania dywanów. Nie używajmy płynów do prania ubrań ani środków do mycia naczyń, gdyż możemy dodatkowo pogorszyć sytuację. A jeśli dywan ma już wiele lat, ale podoba nam się na tyle, że nie chcemy wymieniać go na nowy, warto skorzystać z profesjonalnych usług prania dywanów. Dzięki nim nawet stary dywan z wieloma zabrudzeniami będzie prezentował się tak samo dobrze, jak nowy.