Już jutro pierwsze tej wiosny działania NURD na terenie Dolnego Śląska i nie tylko

Data publikacji 21.03.2023
Powrót
Generuj PDF
Drukuj

Przez cały jutrzejszy dzień, czyli 22 marca 2023 roku, na terenie Polski policjanci ruchu drogowego prowadzić będą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Ta prowadzona cyklicznie akcja niezmiennie ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa szczególnej kategorii użytkowników dróg – niechronionych uczestników ruchu drogowego, do których zaliczamy zarówno osoby piesze, rowerzystów, jak również kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz urządzeniami wspomagającymi ruch.

Już jutro, 22.03.2023 r., od samego rana, aż po późne godziny wieczorne między innymi dolnośląscy policjanci ruchu drogowego będą zwracać szczególną uwagę na zachowania użytkowników dróg określanych mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego, a także zachowania kierowców wobec tej grupy osób poruszających się po naszych drogach.

Specjalnym nadzorem zostaną objęte przez funkcjonariuszy zwłaszcza przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, gdzie niechronienie uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani, ale wszelkie ignorowanie obowiązujących przepisów przez nich bądź kierowców w tych miejscach często kończy się tragicznie. Pamiętajmy, że to my sami mamy największy wpływ na własne bezpieczeństwo. Stosując się do przepisów i będąc widocznym na drodze, możemy zmniejszyć ryzyko uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, a co za tym idzie odniesienia obrażeń czy utraty życia.

Niestety mundurowi często spotykają się z sytuacjami, kiedy piesi czy rowerzyści nie posiadają żadnych elementów odblaskowych. Osoby te są wówczas słabo widoczne dla kierowców, którzy dostrzegając ich w ostatniej chwili, nie są w stanie właściwie i odpowiednio wcześnie zareagować. Wystarczy założyć nawet niewielki odblask tak, aby był widoczny dla innych użytkowników dróg i w ten sposób diametralnie poprawić swoje bezpieczeństwo.

Niewątpliwie stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą stać się bardziej bezpieczni. Policjanci przypominają pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.

Rowerzyści muszą pamiętać nie tylko o prawidłowym oświetleniu jednośladu, ale też o poruszaniu się po ścieżkach do tego wyznaczonych. Jeżeli takowych nie ma, to należy zachować rozsądek podczas przemieszczania się po jezdni. „Mieć oczy dookoła głowy” to w tym przypadku trafne stwierdzenie.

Oczywiście dolnośląscy funkcjonariusze podczas jutrzejszej akcji będą reagować na wszelkie przejawy ignorowania obowiązujących przepisów i agresywne zachowania na drodze. Osoby mające za nic bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego muszą liczyć się z tym, że będą eliminowane z ruchu i poniosą surowe konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych działań.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu