Trzy miejsca pochówku i wrocławski specjalista. Nowe prace na Wołyniu

Na terenie dawnych Ostrówek i Woli Ostrowieckiej trwa kolejny etap badań miejsc pochówku Polaków zamordowanych w 1943 roku. Wśród specjalistów pracujących na Wołyniu jest dr Łukasz Szleszkowski z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jego zadaniem jest ocena szczątków oraz dokładne udokumentowanie znalezisk. Badania obejmują trzy lokalizacje, w których wcześniej natrafiano na groby ofiar.
- Wrocławski lekarz sądowy ocenia szczątki na terenie dawnych wsi
- Trzy mogiły wskazane podczas wcześniejszych analiz
Wrocławski lekarz sądowy ocenia szczątki na terenie dawnych wsi
Dr Łukasz Szleszkowski pracuje w rejonie dawnych miejscowości Ostrówki i Wola Ostrowiecka, położonych w powiecie lubomelskim na Wołyniu. Wraz z nim działania prowadzą historycy i archeolodzy z Instytutu Pamięci Narodowej.
W badaniach uczestniczą również przedstawiciele przedsiębiorstwa „Wołyńskie Starożytności” oraz polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół zajmuje się analizą miejsc, gdzie mogą znajdować się szczątki Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w 1943 roku.
Informację o udziale wrocławskiego specjalisty przekazał serwis Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ocena szczątków i ich dokumentacja pozwalają uporządkować wiedzę o poszczególnych pochówkach, zwłaszcza że badacze pracują zarówno przy mogiłach zbiorowych, jak i przy grobie pojedynczym.
Trzy mogiły wskazane podczas wcześniejszych analiz
Obecne prace dotyczą miejsc, które zostały rozpoznane podczas kwietniowych analiz terenu dawnych wsi zaatakowanych przez UPA. Specjaliści sprawdzają:
- zbiorową mogiłę na terenie dawnego gospodarstwa Aleksandra Strażyca w Woli Ostrowieckiej;
- grób masowy przy fundamentach dawnej szkoły w Ostrówkach;
- grób indywidualny naprzeciwko cmentarza.
Nie jest to pierwszy etap ekshumacji w tym rejonie. W latach 1992, 2011 i 2015 odnaleziono tam oraz wydobyto szczątki 674 Polaków.
To nie pierwsze działania prowadzone w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej na Wołyniu. W latach 1992, 2011 i 2015 odnaleziono tam i ekshumowano szczątki 674 Polaków.
Taką informację przekazał Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Tegoroczny etap badań ma potrwać do 7 sierpnia. Dotyczy trzech wyraźnie różnych lokalizacji, dlatego dokumentacja każdego miejsca będzie prowadzona osobno – z uwzględnieniem charakteru mogiły i położenia na terenie dawnych miejscowości.
na podstawie: UM Wrocław.
![]()
Ostatnie Artykuły

Prezes MPWiK o kranówce, wielkich inwestycjach i pogodzie we Wrocławiu

Blisko 2 mln zł na sport we Wrocławiu. Zmiany w trzech obiektach

Instalacja na kominie i 95. urodziny artystki. BWA Wrocław zapowiada wydarzenie

Na Placu Wolności wielkie mecze na telebimie. Derby i starcie gigantów

Droga w Tokarach zostanie rozbudowana. Inwestycja za 9,6 mln zł

Warsolino przyjedzie do Wrocławia. Tak może wyglądać tramwaj na dekady

Emerytura w telefonie. ZUS wyjaśnia, co daje nowa legitymacja

Dwa tygodnie dla taty mogą przepaść. Urlop trzeba wykorzystać przed 1. urodzinami dziecka

Wyciek danych medycznych dotyczy milionów osób. PESEL można zastrzec od ręki

Jechał za szybko pod Wrocławiem. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy

Wrocław szuka ekslibrisów na 80-lecie biblioteki. Dołączą artyści z całego świata

Na czwarte piętro po plakat. W Podwalu działa pracownia z charakterem

Warszawski tramwaj na testach we Wrocławiu. MPK pokaże nowy model

Zaćmienie nad Wrocławiem. Obserwatorzy zebrali się na tarasie Sky Tower
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - msze, kancelaria, sakramenty
- Wojewódzki Urząd Pracy we Wrocławiu - kontakt, godziny, wydziały
- Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław - kontakt, obiekty, rezerwacje i cennik
- BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej: bilety, godziny, dojazd i dostępność
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - kontakt, wydziały, zgody wodnoprawne
- Powiatowy Zakład Katastralny we Wrocławiu - kontakt, godziny, sprawy geodezyjne
