Wsporniki nie tylko pod taras

Zawsze marzyłeś o pięknym, przestrzennym tarasie, który będzie służył Tobie i Twojej rodzinie przez wiele lat? Nigdy nie jest za późno na dobudowanie tarasu. Przed budową warto jednak zorientować się w temacie budowy tego typu konstrukcji, która na pozór może wydawać się nieskomplikowana. W rzeczywistości wymaga ona wiele precyzji i cierpliwości, a przede wszystkim doświadczenia. Oprócz tak oczywistych produktów jak deski czy płytki, potrzebujemy również szereg różnego rodzajów elementów wspomagających użytkowanie tarasu. W sklepach budowlanych możemy znaleźć wsporniki regulowane lub nieregulowane, które chronią powierzchnię naszej konstrukcji przed negatywnym działaniem wielu faktorów.

Wsporniki kompozytowe

Niezależnie od tego czy chcemy położyć taras z desek czy z płytek, wsporniki regulowane świetnie dopasują się do wybranego przez nas materiału. Wsporniki kompozytowe powstają w wyniku połączenia dwóch niezwykle trwałych komponentów: polipropylenu z metalem. Taka mieszanka zapewnia szereg właściwości, które pozwalają na zastosowanie tego typu wsporników nawet w najtrudniejszych warunkach. Ponadto wsporniki kompozytowe są w pełni ekologiczne, ponieważ ulegają biodegradacji.

Wsporniki regulowane nie są wymaganym elementem jeśli chodzi o konstrukcje tarasowe. Jest to jednak przydatny moduł jeśli chcemy zapewnić naszemu tarasowi czy balkonowi doskonałe zabezpieczenie przed długotrwałym, niszczącym działaniem wilgoci obecnej przy gruncie naszej posesji. Ponadto wsporniki są częścią systemu wentylacji naszej posadzki zewnętrznej, a ponadto pomagają wytworzyć przestrzeń, do której ujście może znaleźć nadmiar wody zebranej na powierzchni posadzki w wyniku intensywnych opadów deszczu czy czyszczenia myjką ciśnieniową.

Dzięki szerokiemu zakresowi regulacji wsporniki mogą być niezwykle przydatne w momencie, gdy widoczna jest nierówność przygotowanej wcześniej wylewki betonowej. Dzięki możliwości ustawienia pożądanej przez nas wysokości możemy w szybki sposób zniwelować różnice między poszczególnymi płytkami czy deskami tarasu, która widoczna jest gołym okiem. Zakup regulowanego wspornika jest też dobrym rozwiązaniem gdy chcemy stworzyć niewielki spad, który umożliwi odpływ nadmiaru wody z powierzchni tarasu czy chodnika.

Regulowane podstawki pod taras różnią się swoją specyfiką w zależności od materiału, jakiego chcemy użyć do zbudowania danej posadzki zewnętrznej. Posadzki drewniane i posadzki betonowe bądź z ciężkich, metalowych krat będą wymagały innego rodzaju wspornika. Producenci podają, że przeciętna ilość wsporników potrzebnych na jeden metr kwadratowy posadzki to około 7 sztuk. Dodatkowo ciężar, jaki mogą wytrzymać to około jednej tony na metr kwadratowy.

Plusy zastosowania kompozytowych wsporników regulowanych

Kompozytowe wsporniki z opcją regulacji są niezwykle przydatne w trakcie budowy nie tylko tarasu, ale również balkonów, chodników czy ścieżek dla pieszych. Ich niebywałą zaletą jest odporność na działanie wody. Wykorzystanie mieszanki polipropylenowej chroni przed destrukcyjnym działaniem korozji, co jest niezwykle uciążliwe jeśli wybieramy modele w całości wykonane z metalu.

Kompozytowa struktura podstawki jest wysoce odporna również na działanie promieniowania UV, które może powodować deformacje w przypadku podobnych elementów architektonicznych wyprodukowanych z bardziej podatnych na temperaturę tworzyw.

Wielkim atutem wsporników regulowanych jest wymiana poszczególnych segmentów tarasu czy chodnika bez konieczności demontażu całej „układanki”. Wystarczy jedynie wyciągnąć interesujący nas element i zastąpienie go nieuszkodzonym zamiennikiem.