Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Czy czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest konieczne?

Aby instalacja fotowoltaiczna zachowała przez wiele lat swoją sprawność, warto korzystać z profesjonalnego serwisu. Jak każda instalacja, również i ta wymaga okresowych przeglądów. Panele fotowoltaiczne warto objąć szczególną ochroną, gdyż są bardzo mocno narażone na działanie czynników zewnętrznych, a także uszkodzenia mechaniczne. Ich czyszczenie jest również dobrym pomysłem.

Systemy fotowoltaiczne z roku na rok są coraz lepsze i charakteryzują się coraz lepszą sprawnością, wydajnością. Przekształcanie energii słonecznej na energię elektryczną odbywa się płynnie, przy minimalnych stratach. Warto pamiętać, że sprawność instalacji nie zależy wyłącznie od tego, jakie panele wybierzemy (jest ich bardzo dużo i często mają podobne parametry), ale również od prawidłowego wyboru miejsca montażu oraz poprawności samego montażu. Nie bez znaczenia jest także prawidłowa konserwacja paneli. Wszystkie te działania sprawią, że przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się sprawną instalacją. W razie serwisu możemy skorzystać z pomocy firmy Hymon Fotowoltaika Sp z o.o.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu własnego bezpieczeństwa i zwróceniu uwagi na to, aby nie uszkodzić paneli i dachu. O ile w przypadku paneli, które są zamontowane na ziemi nie będzie problemu, o tyle w przypadku montażu na dachu dodatkowo musimy pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności. Aby zachować optymalną sprawność, panele powinny być czyste oraz wolne od kurzu. Na obniżenie sprawności mogą wpływać takie czynniki, jak: kurz, pył z pól, piasek, mech, ptasie odchody oraz spaliny.

Do mycia nie można używać wody kranowej, z uwagi na możliwość pozostawienia kamienia. Najlepiej wykorzystać wodę destylowaną, płyn do mycia szyb z octem winny. Paneli nie można szorować ostrymi gąbkami, np. takimi do mycia naczyń. Nie jest również zalecane używanie myjki ciśnieniowej. O myciu paneli można poczytać na stronie https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-wroclaw/

Zalety mycia paneli

Jeżeli nie mamy doświadczenia, warto mycie paneli powierzyć doświadczonej firmie, która wie, jak to robić. Panele fotowoltaiczne najczęściej są brudne latem, gdy nie ma dużych opadów deszczu, a rolnicy mają żniwa. Problemem może się również okazać wykonywanie prac budowalnych. Aby zachować pełną funkcjonalność paneli, warto je myć dwa razy w roku, np. po zimie, a także w trakcie sezonu letniego. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że panele będą możliwie jak najlepiej „zbierać” promienie słoneczne.Dodatkowo mycie paneli sprawi, że zwiększymy ich żywotność, a tym samym nie będzie konieczności ich szybkiej czy przymusowej wymiany. Stosowanie odpowiednich środków do czyszczenia sprawi, że powierzchnia paneli będzie zadbana, nie będziemy mieli problemów z trudnymi do usunięcia zarysowaniami czy niejednolitą strukturą zewnętrznej powłoki.

Zobacz także: https://papierowemysli.pl/panele-fotowoltaiczne-czym-sie-charakteryzuja/