Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Rusza kolejny etap budowy tramwaju na Popowice. W nocy z piątku na sobotę (23-24 lipca) zmieni się organizacja ruchu na ul. Długiej w rejonie ul.: Młodych Techników, Inowrocławskiej oraz Michalczyka.

  • Trwają prace przy ul. Długiej. Będą zmiany w komunikacji /fot. PB

    Trwają prace przy ul. Długiej. Będą zmiany w komunikacji /fot. PB


Przez najbliższe cztery miesiące kierowcy będą korzystać tylko z północnego pasa ul. Długiej na odcinku ok. 200 metrów. Południowa nitka jezdni będzie przebudowywana wraz z sieciami podziemnymi m.in. wodociągowymi.

Czytaj więcej: Rozpoczął się remont skrzyżowania ul. Jagiełły i Dmowskiego. Duże zmiany

– Na tym odcinku powstanie nowa jezdnia, droga dla rowerów, chodniki, przejścia dla pieszych, a także torowisko tramwajowe i przystanki – wylicza Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Mapka objazdów dla kierowców /fot. WI

Jeszcze w lipcu rozpocznie się wzmacnianie konstrukcji mostu Dmowskiego, żeby mogły tamtędy przejeżdżać nowsze tramwaje, które są cięższe od starszych modeli. Przykładowo Skoda 16T waży ponad 37 t a Protram 105NWr 16,8 t. Nie będą one wiązać się z dodatkowymi utrudnieniami w ruchu.

Prace spowodują zmiany w kursowaniu autobusów linii C, 103, 104 i 128 jadących w stronę pl. Grunwaldzkiego, pl. Jana Pawła II lub Zakrzowa. Autobusy tych linii za skrzyżowaniem z ul. Poznańską pojadą jezdnią północną i będą zatrzymywać się na przystanku tymczasowym "Długa" (nr słupka 30 524), który zostanie zlokalizowany na wysokości ul. Młodych Techników. Autobusy powrócą na jezdnię południową tuż przed mostem Dmowskiego.

Budowa tramwaju przez Popowice pochłonie ponad 222 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z Unii Europejskiej i zakończy się w 2023 r. Obecnie trwa montaż kolejnych kilkuset metrów torowiska na podkładach, które w przyszłości będzie zielone. Tory pojawiają się m.in. wzdłuż ul. Starogroblowej. Z kolei na skrzyżowaniu ul. Dmowskiego i Jagiełły trwa montaż rozjazdów.

Trwa montaż rozjazdów tramwajowych na skrzyżowaniu ul. Dmowskiego i Jagiełły /fot. PB