Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

143 metry długości będzie mieć wiadukt nad torami kolejowymi na budowanej od zera Alei Stabłowickiej. Powstają także fundamenty pod nowe torowisko w ciągu ul. Kosmonautów.

  • Ruszyła budowa nowego torowiska w ciągu ul. Kosmonautów. Pracuje również palownica /fot. Wrocławskie Inwestycje

    Ruszyła budowa nowego torowiska w ciągu ul. Kosmonautów. Pracuje również palownica /fot. Wrocławskie Inwestycje


Na tę inwestycję mieszkańcy zachodniej części miasta czekali od lat. Mowa o składającej się z dwóch projektów Osi Zachodniej: przebudowie ul. Kosmonautów na odcinku od kąpieliska Glinianki do skrzyżowania z ul. Fieldorfa (2,2 km) oraz budowie Alei Stabłowickiej, gdzie właśnie ruszyły prace przy 143-metrowym wiadukcie, jaki pojawi się nad torami kolejowymi, na wysokości działek od ul. Jerzmanowskiej.

Działa już palownica, której zadaniem jest wydrążenie otworów w gruncie i uformowanie w nim pali.

– Wiadukt będzie kolejnym obiektem inżynierskim w mieście, który pozwoli bezkolizyjnie przejechać nad ruchliwą trasą kolejową. Używając palownicy wykonawca tworzy podstawę pod mury oporowe. Musimy wzmocnić grunt – podkreśla Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Na ulicy Kosmonautów będzie nowe torowisko

Głównym zadaniem podczas pierwszego etapu jest budowa nowego torowiska, które zostanie odsunięte na południe od już istniejącego – bliżej budowanego szpitala onkologicznego. Tramwaje po nowym torowisku miałyby kursować w pierwszym kwartale 2022 r. 

Dziury wywiercone przez palownice /fot. Wrocławskie Inwestycje

– Są bardzo duże postępy przy budowie nasypu pod torowisko tramwajowe przy ul. Kosmonautów. Po przeniesieniu tramwajów ruszy rozbiórka istniejącego torowiska, tak aby wybudować tam nową jezdnię na odcinku od Glinianek do ul. Fieldorfa. Kolejnym etapem będzie przeniesienie na nią ruchu samochodowego i przebudowa wykorzystywanego dziś odcinka ulicy Kosmonautów – dodaje Świercz. Mowa o jezdni po stronie północnej.

Budowa Osi Zachodniej, ul. Kosmonautów

Nowe, zielone torowisko będzie mieć 2,2 km długości. W czasie przenoszenia ruchu z jednego torowiska na drugie przez kilka tygodni nie będą jeździć tramwaje. To czeka pasażerów za kilka miesięcy. Ukończenie torowiska pozwoli jednak na ponowne kursy tramwajów do Leśnicy i centrum podczas prowadzonych wokół prac budowlanych. Nie będzie potrzeby wprowadzania zmian w MPK na wiele miesięcy.

Budowa Osi Zachodniej, ul. Kosmonautów

Bez zabytkowej osady

Prace przy budowanie nowej trasy ruszyły w lipcu i na placu budowy pojawili się także archeolodzy szukający śladów średniowiecznej osady, jaka miała istnieć w okolicy.

– Były trzy stanowiska archeologiczne i nie znaleziono niczego wstrząsającego. Żadnej złotej biżuterii, łusek, kul armatnich, jak w przypadku ul. Dmowskiego i budowy tramwaju przez Popowice. Nie odkryto śladów dawnej osady – podkreśla Świercz.

Łącznie przy budowie Osi Zachodniej nasadzonych zostanie ponad 900 drzew, krzewów oraz traw ozdobnych. Powstanie ścieżka rowerowa o długości 5,5 km, dwa przejścia tunelowe, 6 km chodników, ponad 1 km ciągów pieszo-rowerowych.

Wykonawcą inwestycji wartej ponad 181 mln zł jest konsorcjum Bickhardt Bau Polska, Bickhardt Bau AG, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych KBI, Zakład Sieci i Zasilania oraz Instal Lech. Prace zakończą się w 2023 r.