UM Wrocław: Streetbus ponownie na ulicach Wrocławia

3 min czytania

We wtorek, 5 października, na ulice miasta po raz kolejny wyruszył Streetbus, czyli autobus MPK Wrocław, w którym na ciepły posiłek mogą liczyć osoby potrzebujące. Bus zatrzymuje się na pięciu przystankach przy ul. Sieradzkiej, Bzowej (Centrum Zajezdnia), obok Katedry, przy ul. Suchej i Zaporoskiej oraz dodatkowo przy pięciu przystankach na życzenie przy ul. Hallera, obok FAT-u, na pl. Orląt Lwowskich, pod Galerią Dominikańską, na pl. Grunwaldzkim oraz na Kościuszki. Rozkład jazdy i trasa przejazdu są stałe każdego dnia. Kursy będą realizowane codziennie od godziny 20.

Ta inicjatywa jest ogromnie potrzebna i bardzo dużo ludzi z niej korzysta. Takie mamy czasy, dlatego dobrze, że możemy tę pomoc nieść uważa Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. Dobrym znakiem jest to, że tym razem zaczynamy zdecydowanie wcześniej i będziemy ten projekt prowadzili aż do końca kwietnia przyszłego roku. Z tego wsparcia korzystają nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale również wrocławianie, których nie stać na to, aby przygotować sobie jeden ciepły posiłek dziennie. Często jedyne takie danie jedzą właśnie w Streetbusie.

Pomoc za ponad 300 tys. zł

Akcja organizowana jest dzięki współpracy miasta Wrocław, MOPS i MPK. Realizacją zadania zajmuje się Fundacja Homo Sacer, która oprócz usługi Streetbusa ma za zadanie zapewnić również wsparcie streetworkerów osobom w kryzysie bezdomności ulicznej, które z różnych przyczyn nie decydują się na pobyt w placówce pomocowej (ogrzewalni, schronisku, noclegowni). Mogą oni tam liczyć także na pomoc medyczną. Na realizację tego zadania Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przeznaczył ponad 300 tysięcy złotych.

Ta potrzebna inicjatywa rozpoczęła się w 2020 roku mówi Sergiusz Kmiecik, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. Miarą europejskości miasta jest nie tylko to, jak realizuje ono wielkie, wielomilionowe inwestycje infrastrukturalne, ale także to, jak dba o osoby, które są w najgorszym położeniu. Niestety wiemy, że liczby obsługiwanych tu pasażerów będą rosły, jednak ważne jest to, że z takiego wsparcia mogą we Wrocławiu skorzystać.

Kilkadziesiąt tysięcy posiłków

Już podczas pierwszego kursu Streetbusa byli chętni, aby skorzystać z tego wsparcia.

To pokazuje, że jest to dobre i przede wszystkim sprawdzone rozwiązanie, jeśli chodzi o pomoc osobom w kryzysie bezdomności ulicznej. twierdzi Tomasz Neumannn z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Ten projekt uzupełnia istniejący system wsparcia dla osób bezdomnych i ubogich, obejmujący finansowane i współfinansowane przez miasto schroniska, noclegownie czy jadłodajnie. We Wrocławiu mamy około 20 takich punktów pomocy całodobowej. Przeznaczamy na to blisko 7 mln zł rocznie.

Jak bardzo to wsparcie było i jest potrzebne świadczy fakt, że w sezonie 2020/2021 r., wydano ponad 66 tys. porcji zupy, dzięki czemu udało się dożywić blisko 42 tys. osób. W tym czasie Streetbus przejechał prawie 17 tys. km.

Kierowcy jeżdżą na ochotnika

Posiłki wydawane w Streetbusie finansuje miasto i MOPS, a MPK Wrocław wzięło na siebie całą logistykę.

Wszyscy nasi kierowcy, pracujący przy tym projekcie, są zawsze ochotnikami, którzy podchodzą do tego z sercem i to nas bardzo cieszy dodaje Krzysztof Balawejder. Poza tym, przez cały okres funkcjonowania Streetbusa mieliśmy wiele przykładów, jak sami mieszkańcy miasta chcą pomagać potrzebującym. Przynosili książki, odzież, żywność. Mam nadzieję, że tak będzie i tym razem.

Streetbus będzie jeździł po ulicach Wrocławia do 30 kwietnia 2022 r.

Czytaj też: Streetbus znów pomoże potrzebującym

Urząd Miasta Wrocław, wroclaw.pl/streetbus-wroclaw-trasa-godziny-odjazdu

Autor: krystian