Bezrobocie w województwie Dolnośląskim w trakcie pandemii

Dolny Śląsk to drugi po Warszawie region, w którym o pracę jest stosunkowo łatwo. Tu skupia się wiele firm przemysłowych i produkcyjnych, stąd też zapotrzebowanie na pracowników utrzymuje się na wysokim poziomie. Pandemia, wbrew obawom, nie doprowadziła do znaczącego wzrostu bezrobocia na Dolnym Śląsku.

Gdzie szukać pracy na Dolnym Śląsku?

Oferty pracy na Dolnym Śląsku celują praktycznie we wszystkie branże, chociaż oczywiście są takie, które się wyróżniają. Niemniej jeśli ktoś naprawdę chce znaleźć pracę we Wrocławiu lub okolicach, nie będzie miał z tym problemu.

Najlepszym źródłem informacji o ofertach pracy jest oczywiście internet i portale z ogłoszeniami, np. oferty pracy we Wrocławiu. Tu ogłaszają się pracodawcy, ale są też portale rekrutacyjne, które skupiają oferty od pracowników. Dotyczą zwłaszcza specjalistów i jeśli jesteś jednym z nich, koniecznie dodaj tam swoje CV.

Dobrym sposobem na szukanie pracy jest też korzystanie z rekomendacji oraz dołączenie do grup związanych z konkretną branżą na Facebooku. Do mniej skutecznych, ale stale praktykowanych zalicza się przeglądanie ogłoszeń w prasie lokalnej oraz ogłoszenia na tablicach informacyjnych.

Kto najszybciej znajdzie pracę na Dolnym Śląsku?

Duża liczba zakładów produkcyjnych na Dolnym Śląsku to zagłębie wolnych miejsc pracy dla pracowników niskiego i średniego szczebla, zwłaszcza tymi z umiejętnościami lub wykształceniem technicznym. Potrzebni są także pracownicy zdolni obsłużyć taśmy produkcyjne. Osobną grupę, nieco mniejszą, ale także wyraźnie widoczną, stanowią mechanicy i automatycy wyższego szczebla, oni także są intensywnie poszukiwani na Dolnym Śląsku.

Podobnie jak w całej Polsce, tak i na Dolnym Śląsku jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT oraz usług dla biznesu.

Dolny Śląsk skupia także wiele firm z branży e-commerce. Ta gałąź handlu zanotowała znaczy rozkwit w trakcie pandemii i stale poszukiwani są pracownicy zdolni zasilić jej szeregi. Mowa przede wszystkim o logistykach, ale też o usługach IT dla e-commerce.

Bezrobocie na Dolnym Śląsku przed i w trakcie pandemii

Stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku niezmiennie jest niższa od stopy bezrobocia w kraju. Niemniej i tu dają się zauważyć pewne wahania.

Tuż przed pandemią, w lutym 2020, bezrobocie na Dolnym Śląsku kształtowało się na poziomie 4,9%. W lipcu tego samego roku było to 5,7%, a więc można mówić o dość niepokojącym wzroście. W lutym 2021 roku stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku wyniosła 5,9%, ale już w lipcu bieżącego roku spadła do 5,3%. Jak widać, po okresowym załamaniu rynku pracy, nastąpił jego ponowny rozkwit. Większość firm deklaruje chęć zwiększenia zatrudnienia. Można więc przypuszczać, że stopa bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie spadać. Dość powiedzieć, że aż 13% firm zamierza znacząco zwiększyć zatrudnienie, a zaledwie 2% przedsiębiorstw myśli o redukcjach etatów.

Widać więc wyraźnie, że o ile pandemia faktycznie spowodowała wzrost bezrobocia na rynku pracy na Dolnym Śląsku, to był on zaledwie chwilowy i najpewniej spowodowany zamrożeniem działalności w niektórych sektorach. Od początku pandemii bezrobocie na Dolnym Śląsku jest niższe niż w skali całego kraju. Można więc powiedzieć, że Dolny Śląsk oparł się wzrostowi bezrobocia w związku z pandemią.