Najpopularniejsze wiadomości, fakty i informacje dla miasta Wrocław

Jakie możliwości daje ukończenie kursu UDT?

Praca w przemyśle i na różnego rodzaju budowach jest coraz bardziej potrzebna. Wraz z rozwojem wielu sektorów przemysłu, zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników, którzy mają uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego, czyli właśnie kursy UDT.

Co to jest kurs UDT?

Każda osoba, która chce pracować z urządzaniami takimi jak wózki widłowe, suwnice, dźwigi czy podesty, czyli tak zwanymi pojazdami transportu bliskiego, musi zdać specjalny egzamin. Uprawnienia na poszczególne pojazdy może nadawać tylko organ urzędowy, to jest Urząd Dozoru Technicznego. Wymagania i zadania są tutaj z góry określone i ustalane przez organ osobno dla każdego typu pojazdów. Konkretne szkolenia i egzaminy są przeprowadzane przez różne ośrodki szkoleniowe. Profesjonalne kursy UDT we Wrocławiu organizuje gdbhp.pl, firma z wieloletnim doświadczeniem w branży. W ofercie ośrodka znajdują się szkolenia na suwnice, żurawie i HDS, a także kursy na podesty ruchome, czy wciągarki i wciągniki. Każde szkolenie dostosowane jest do poszczególnych kategorii pojazdów. Kursy UDT są również honorowane w większości krajów Unii Europejskiej – zależnie od przedsiębiorstwa.

Gdzie można pracować po kursie UDT?

Ukończony kurs UDT daje sporo możliwości. Przede wszystkim, osoby, które taki kurs mają już za sobą, mogą, zależnie od typu urządzenia, na który zrobiły uprawnienia, pracować w swoim zawodzie bez ograniczeń. Po kursie UDT możesz być zarówno operatorem żurawia czy suwnicy, jak i konserwatorem urządzeń używanych w magazynach czy na budowach. Czy warto? Szacuje się, że operatorzy żurawia zarabiają średnio około 4500 złotych brutto, jednak im lepsza firma, tym zarobki są wyższe. Warto tutaj nadmienić, że pensja operatora żurawia, czy choćby wózka widłowego za granicą, na przykład w Norwegii czy Niemczech wynosi dużo więcej i zawód ten jest w owych krajach bardzo pożądany. Warto więc zrobić kurs UDT w Polsce i – jeśli zależy nam na wysokich zarobkach – wyjechać za granicę do pracy. Oczywiście wynagrodzenia w Polsce również zmieniają się, jednak nie jest tajemnicą, że w innych krajach pracownicy z uprawnieniami są nieco bardziej doceniani.

Czy kurs UDT jest drogi?

Kursy UDT mają różne ceny i w dużej mierze zależą one od ośrodka, w którym wykonano szkolenie, dodatkowych elementów wliczonych w cenę (takich jak badania, czy zaświadczenia o zdolności do pracy), certyfikatów, a także kategorii pojazdów, na jakie robisz kurs. Przykładowo cena kursu na wózki widłówe I kategorii to nawet 1000 do 1300 złotych, ale kurs na wózki kategorii III to już około 500 złotych. Nieco droższe są kursy na operatora żurawia – jego średnia cena to około 2300 złotych.

Istnieją oczywiście sposoby, aby zrobić taki kurs nieco taniej – dobrym pomysłem są różnego rodzaju kursy unijne, które proponują częściowe dopłaty. Jednak nie zawsze są one dostępne, warto więc znaleźć także dobrą firmę, która oferuje niedrogie i profesjonalne kursy UDT.