Praca dla studenta we Wrocławiu – jak łatwo znaleźć zatrudnienie?

Szukanie pracy dla studenta – czy to dobry pomysł? Jak pogodzić zajęcia na uczelni z obowiązkami zawodowymi? Jeśli jesteś studentem i masz podobne wątpliwości, czytaj dalej i dowiedz się:

  • czego możesz spodziewać się w czasie pracy na studiach, 
  • gdzie znaleźć oferty pracy Wrocław, skierowane specjalnie do osób uczących się. 

Wrocław – dlaczego warto pracować na studiach?

Łączenie pracy i nauki jest powszechną praktyką wśród osób zapisanych na studia niestacjonarne – wieczorowe lub weekendowe. Wiele osób zastanawia się jednak, czy działalność zarobkową można pogodzić również ze studiami dziennymi. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, wiele zależy bowiem od tego, jak wygląda grafik zajęć uczelnianych. Czy jest mocno przeładowany? Czy w ciągu dnia można wygospodarować kilka godzin na pracę? Jak męczące są zajęcia? Czy po trudnych ćwiczeniach w laboratorium student będzie miał siły, by sprostać zadaniom zawodowym? 

Niemniej, nawet jeśli tygodniowy grafik zajęć jest napięty – co często zdarza się w ciągu pierwszych lat studiów – istnieje także możliwość zatrudnienia się weekendowego. Poza tym warto wziąć pod uwagę, że wielu pracodawców zdaje sobie sprawę, że młode, uczące się osoby muszą dostosować grafik w firmie do zajęć na uczelni. Oferowanie elastycznego czasu pracy jest powszechną praktyką w przypadku zatrudniania studentów. 

Jeśli masz obawy, czy sprostasz jednoczesnej pracy i nauce – zamiast zastanawiać się w nieskończoność, sprawdź się. Pamiętaj, że w przypadku pracy na studiach niezwykle istotną kwestią jest bardzo dobra organizacja. Zastanów się, w jakich godzinach i dniach możesz pracować, ile potrzebujesz czasu na przejazdy, kiedy znajdziesz chwile na naukę do testów czy wykonanie jakichś dodatkowych projektów. Dobry plan to połowa sukcesu. 

Dlaczego w ogóle szukać pracy dla studentów? Podjęcie zatrudnienia już w trakcie nauki ma wiele korzyści. Pozwala na:

  • podreperowanie budżetu lub nawet finansową niezależność, 
  • zdobycie doświadczenia na rynku pracy – w poszukiwaniu ofert, przechodzeniu rekrutacji, negocjowaniu wynagrodzenia, proszeniu o podwyżki, egzekwowaniu swoich praw pracowniczych, 
  • zdobycie doświadczenia w wybranej branży, 
  • zdobycie kontaktów zawodowych,
  • nabranie doświadczenia w relacjach z klientami, 
  • wzbogacenie CV.

Oferty pracy: Wrocław dla studentów – gdzie szukać ogłoszeń?

Aktualne oferty pracy Wrocław znaleźć możesz w biurze karier swojej uczelni. Wiele firm podpisuje umowy z placówkami dydaktycznymi i w ten sposób stara się przyciągnąć młode talenty. W biurze karier znajdziesz nie tylko propozycje zatrudnienia – niekiedy oferowany jest płatny staż lub praktyki (płatne lub nie). Sprawdź te opcje.

Poza tym, na jakich stronach szukać pracy? Najlepiej postawić na profesjonalną, popularną platformę rekrutacyjną, np. praca.pl. Zamieszczone tam oferty są aktualne, sprawdzone przez zespół ekspertów (nie natrafisz więc na oszusta chcącego wyłudzić dane lub pieniądze). Żeby dotrzeć do ogłoszeń typu: praca Wrocław student na wspomnianym portalu, wystarczy wskazać odpowiadające Ci kryteria wyszukiwania: nazwę miasta, wymiar pracy (np. część etatu), poziom stanowiska (np. junior albo praktykant/stażysta). Możesz też podać interesujący Cię obszar zawodowy, konkretne stanowisko, tryb pracy zdalnej itp. Przeszukując w ten sposób oferty na portalu pracy, szybko dotrzesz do tych, które faktycznie spełniają Twoje oczekiwania.

Wiele ofert pracy Wrocław znajdziesz także w mediach społecznościowych. Zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Omijaj szerokim łukiem oferty, w których nie ma praktycznie żadnych informacji na temat firmy, wymagań i zakresu obowiązków. Niebotyczne zarobki przy minimalnym nakładzie pracy to także mogą być próby oszustwa. 

Pamiętaj też, by uruchomić sieć kontaktów. Wiele przedsiębiorstw chętnie zatrudnia osoby z polecenia, dlatego pytaj bliskich i znajomych, czy firma, w której pracują, poszukuje nowych osób. Powodzenia!